Yevkurov: IŞİD tehdidini ciddiye alıyoruz

Moskova’da gerçekleştirilen Ramazan Çadırı etkinliğinde konuşan İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, IŞİD’i ciddi bir tehlike olarak gördüklerini söyledi.

Yevkurov “Biz IŞİD meselesini ciddi bir konu olarak görüyoruz. Sadece ülkemizde savaşı körükleyeceği için değil… IŞİD gibi bir konu, Kafkasya coğrafyasında herkesin eline bir koz veriyor. Anlaşılıyor ki Kafkasya Emirliğ’nin bir kısmı hakikaten IŞİD’e biat etti. İstihbarat ve emniyet birimlerimiz bu mesele ile yakından ilgileniyor. Bizler de yönetim olarak bu işi ciddiye alıyoruz. Yakın zamanda IŞİD’e karşı bir strateji geliştirdiğimizi göreceksiniz. Bu strateji imamları, üniversiteleri ve diğer eğitim kurumlarını kapsayacak. Moskova İslam Üniversitesi’nde yaklaşık 300 imam IŞİD’e karşı durma konusunda eğitim almış. Biz de okullarda sırf bu konu için ayrı bir ders koyabiliriz” dedi.

Yevkurov “Öncelikli olarak ilgilenmemiz gereken mesele IŞİD’e ülkemizde asker toplayan kişiler. Gençlerin IŞİD’e nasıl katıldığını araştırması için müftülük ve bazı yönetim birimlerine şahsen görev verdim. Gençlerin IŞİD’e katılımını fakirlik veya kötü hayat şartları gibi konularla açıklamak doğru değil. İnguşetya’dan IŞİD’e katılanlar arasında ailesinin durumu çok iyi olan veya sporla aktif olarak ilgilenen, hatta şampiyonlukları olan gençler var. Onları bizden almış olmaları hiç hoşumuza gitmiyor” dedi.

İnguşetya Başkanı Yevkurov konuşmasını “Kafkasya Emirliği’nden bir grubun IŞİD’e biat vermiş olması hiç şaşılacak bir durum değil. Onlar her zaman bir sahip arıyorlar ve buluyorlar. Daha önce El-Kaide vardı. Şimdi IŞİD var. IŞİD gittiğinde başka birini bulacaklar” diyerek sonlandırdı.


Yorumlar