Türkiye’ye Karaçay atı yok!

Karaçay-Çerkes’de at yetiştiriciliği yapan Hasan Salpagarov, Rusya ve Türkiye arasındaki durumdan ötürü Türkiyeli ortakları ile işbirliğine son vermeye karar verdi.

Altı yıldır Türkiye ile ticaret yapan Salpagarov, Türkiye’de Karaçay atlarına büyük bir ilgi ve alaka olduğunu belirtti.

Salpagarov, “İlk önce onlar buraya geldi ve atlarımızla yarışlarda koştular. Rusya’da yapılan koşulara da katıldılar. Böylece atlarımızı sevdiler. Daha sonra onlar koşularda yarıştırmak üzere atlarımızı almaya başladılar” dedi.

Kendisinden satın alınan atlardan birinin Muhteşem Yüzyıl dizisinde yer aldığını kaydeden Salpagarov, son at siparişinin Rusya uçağının düşürülmesinden iki hafta önce geldiğini ve 200 bin dolarlık bir sipariş olduğunu ifade etti.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Salpagarov, bundan sonra Türkiye’ye at satmayacak.


Yorumlar
  1. Karacay cerkesde hayat bulmus Ruslarin katliamlarina sahit olmus Atalari acimasizca katledilmis bir insanin Boyle bir karar almasi nede tuhaf demekki bir yalak kadirov degilmis Kafkayanin ilk once bunlardan temizlenmesi lazim ….

  2. Erkan Kızılkaya

    Karaçay atı diye bir cins yoktur. Sovyetler zamanında Kabardey atlarinin yetiştirildiği kolhozlardan Karaçay Cerkeskte olan atlardir. Bahsedilen atlarin orijinal cinsi Kabardey ayıdır.