Türkiye’den Güney Osetya’ya ziyaret

Leonid Tibilov Türkiye’de bulunan Oset diasporası ile görüştü.

Güney Osetya Devlet Başkanı Leondi Tibilov, Türkiye Oset diasporası heyeti ile görüştü. Tibilov, misafirleri karşıladı ve Türkiye’de yaşayan kardeşlerinin Güney Osetya’da her zaman her zaman hoş karşılanacağını ifade etti.

Tibilov heyet ile görüşmesinde, “Sizleri Güney Osetya’da görmekten çok mutluyuz. Türkiye’de yaşayan Osetler, anadile ve köklere nasıl sahip çıkılması gerektiğinin her zaman güzel bir örneği olmuştur. Tüm Güney Osetya halkı adına sizlere, atalarımızın kültür ve geleneklerini koruyup saygı duyduğunuz için şükranlarımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’den gelen Oset heyeti başkanlığını yapan Alan Kültür ve Yardımlaşma Vakfı başkanı Sadrettin Kuşoğlu da, Türkiye ve Güney Osetya arasındaki mesafeye rağmen insanların ruhen yakın olduklarının altını çizdi.

Kuşoğlu, “Bizler her zaman Osetya’yı sıcaklığı ile hatırlıyoruz ve buraya gelip kardeşlerimizle bayram kutlayama imkanımız olduğu için çok memnunuz. Shinval sokaklarında dolaşmak ve Osetçeyi duymak, insanların anadillerinde konuşmaları çok hoşumuza gidiyor” dedi.

Heyet temsilcilerinden Türkiye’deki Alan Kültür ve Yardımlaşma Vakfı eski başkanı Remzi Yıldırım da Türkiye’de her zaman Güney Osetya’da yaşananlar ve gelişmelerin takip edildiğini kaydetti.

Yıldırım, “Güney Osetya topraklarına düşman saldırdığında kardeşlerimiz için acı duyduk. Türkiye’de yaşayan bizler için Güney Osetya’nın kalplerimizdeki yeri büyük. Güney Osetya sayesinde tüm dünya efsanevi Alan neslini öğrendi” dedi.

Heyette bulunanlardan Jale Kuşhan da Güney Osetya’nın ikinci evi olduğunu belirtti. Kuşhan, “Güney Osetya’yı sürekli özlüyorum ve buraya gelmekten her zaman mutluyum. Kesinlikle kendimi Güney Osetya’da evimde gibi hissettiğimi söyleyebilirim” dedi.

Coming haber sitesinin verdiği bilgilere göre, heyet ve Tibilov görüşmesinde, Türkiye diasporası heyeti üyelerine “Güney Osetya 25. Yıldönümü” madalyaları takdim edildi ve hediyeleşmeler oldu.


Yorumlar
  1. Nuh Kuş

    Merhaba heyettekilerden biriside benim yazinizda bir yanlışlik var Alan Kultur ve Yardım Vakfı başkanı. Sadrettin Kuşoğlu’dur. Remzi Yıldırım eski başkandır düzeltmenizi rica ederim.