Suriye portakalları Maykop raflarında

Rusya ve Suriye hükümetleri, Dışişleri Bakanlıkları ve ticari kuruluşlar arasında ortak olarak kurulan “Rus köyü” ithalat-ihracat merkezi faaliyete başladı.

Merkezin başkanı, Adıgeyli işadamı Aslan Paneş, gümrük belgelerinin hazırlıklarının bittiğini, nakliye şirketi ile iki yıllık sözleşme imzalandığını açıkladı. Portakal, domates, patlıcan ve biber yüklü bir gemi Novorossisk limanına ulaştı. Suriye’ye ilk mal sevkiyatı da yakında başlayacak.

Aslan Paneş, “Suriye’ye 200 ton un ve 100 ton pirinç ulaştırdık. Bu deneme amaçlı 100 milyon rublelik parti 20 Nisan’da Suriye’de oldu. ‘Rus köyü’ çalışmasına Adıgeyli kuruluşlar da aktif katılımda bulunacak ve dost cumhuriyete sıvı yağ, ambalaj sandıkları ve prefabrik evler nakledecek” dedi.

Şu anda “Rus köyü” yönetimi Rusya’ya Suriye kirazı, şeftali ve erik, kahve, zeytin, şekerleme ürünleri ve kıyafet gönderme konusunda müzakereler yürütüyor.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, Maykop merkez pazarında Suriye portakalları satılıyor. Yakında, Adıgey raflarında, Suriye’den gelen sebze ve meyveler de yerini alacak.