NATO genel sekreteri Gürcistan’a gelecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg incelemelerde bulunmak üzere Gürcistan’ı ziyaret edecek.

21-23 Temmuz’da Brüksel ziyaretinde bulunan Gürcistan Parlamento Başkanı David Usupaşvili NATO üst düzey yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından, NATO’nun Gürcistan’da yaşananlara büyük bir ilgi gösterdiğini ve Gürcistan’ın faaliyetlerini takip ettiğini açıkladı.

Gürcistan parlamentosu basın sözcülüğünün, Ekho Kavkaza’ya yaptığı açıklamaya göre, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve NATO üyesi ülke temsilcileri ile yapılan toplantıda, Uspaşvili Gürcistan’ın karşı karşıya kaldığı problemlerin çözümünde yaptığı faaliyetleri anlattı. Usupaşvili “NATO ile entegrasyon yolundaki süreç bizim için çok önemli, çünkü bu ülkemizin güvenliği için büyük bir öneme sahip” açıklamasında bulundu.

Usupaşvili ayrıca, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ağustos sonunda, yeni NATO eğitim merkezinin açılacağı gün, Gürcistan’a ziyarette bulunacağını açıkladı. Bunun dışında sene sonunda savunma bakanları düzeyinde bir görüşme daha planlanıyor. Bu görüşmeler Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonunu kolaylaştıracak.