Moskova’da Kafkas aksanlı Rusça filmler kuşağı

Askerin Babası filminden bir sahne

Moskova’da yaşayan Kafkasyalı gençler Aksanlı Film projesi kapsamında, farklı kültürlerden izler taşıyan filmleri izliyor.

Rusya Kafkas Halkları Kongresi Gençlik İşleri Komitesinin hayata geçirdiği Aksanlı Film projesi ikinci yılında. Ayda bir yapılan gösterimlerde sinemacılar, sivil toplum kuruluşu gönülleri, üniversite öğrencileri bir araya geliyor ve gösterimi yapılan filmler üzerine tartışıyor.

Projenin en önemli özelliği, izlenecek filmlerin sosyal ağlardaki gruplara katılanlar tarafından birlikte seçilmesi. Seçilen filmler Sovyet klasikleri de olabiliyor, çok bilinmeyen filmler de. Gösterimler herkese açık.

Rusya Kafkas Halkları Kongresi Gençlik Komitesi Başkanı Sultan Togonidze, sinemanın, farklı kültürlerden gençlerin tanışması için güzel bir fırsat sunduğunu düşünüyor.

Bugüne kadar farklı kültürlerden izler taşıyan birçok film gösterildi. Mayıs ayında izleyiciyi Çerkes etiği ile tanıştıran “Çerkesler. Adıge Habze” filminin gösterimi yapıldı, ünlü Abaza yazar Fazıl İskender’in doğum günü münasebetiyle, yazarın bir öyküsünden uyarlanan “Mutlu Buluntular Zamanı” filmi izlendi. Gürcü sinemasından Askerin Babası ve Fatima, Azerbaycan sinemasından Arşın Mal Alan, Kırım Tatar sürgününü konu edinen Haytarma gösterimi yapılan filmler arasında.

Geçen yıl Aksanlı Film projesine Rusya Azarbaycan Kongresinin desteğiyle “Bakü” sinema salonları ev sahipliği yaptı, bu yıl ise gösterimler Moskova Milliyetler Evinde Moskova hükümetinin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

kino-s-aksentom-2Rusya Kafkas Halkları Kongresi Başkanı Ali Totorkulov OnKavkaz’a yaptığı açıklamada projenin Moskovalıları yakınlaştırdığını kaydetti. Totorkulov “Proje fikrinin gençlerden gelmiş olması ve kongremizin Gençlik Komitesi tarafından hayata geçirilmiş olması sevindirici. İnanıyorum ki, izleyiciler hem gösteri formatından hem de filmlerin seçilme kriterlerinden memnun. Rusya Federasyonu’nun ulusal cumhuriyetlerinden ve BDT ülkelerinden gelen gençlerin şehir yaşamına dahil olduklarını hissetmeleri, sinemada, müzede, kafede kendilerine ait bir şeyler bulması çok önemli. Bu bizi birleştiriyor, Moskova şehrine aidiyetimizi arttırıyor” dedi.