Kuzey Osetya başkan vekili Müslümanlar liderlerle görüştü

Kuzey Osetya başkan vekili Vyaçeslav Bitarov 16 Mart’ta, Vladikavkaz’da yapılan VII. Kuzey Osetya Müslümanları Kongresi’ne katılan Kafkasyalı dini liderler ile görüştü.

Bitarov dini liderlerle görüşmesinde, Kuzey Osetya Müslümanları Kongresi’ne katılımlarından ötürü misafirlere teşekkür etti ve Kuzey Osetya’nın farklı millet ve dinlerin temsilcilerini bir arada barındırmaktan ötürü gurur duyduğunu ifade etti.

Bitarov, “Kongre bizim için zor bir dönemde gerçekleşti. Dünyada yaşanan olaylara baktığımızda, anlıyoruz ki, farklı kültür ve dinler arasında diyalogun korunması meselesi özellikle önemli ve aktüel bir konudur” dedi.

Bitarov, “Maalesef, son yıllarda menfaati olan bazı kişiler İslam’ı şiddet ve terörle ilişkilendirmeye başladı. Suç örgütleri ve gruplarının eylemlerinden ötürü insanlarda İslam’a karşı bir düşünce oluşturuyorlar. Müslümanları tehdit olarak görüyorlar, halbuki gerçek İslam, barış, iyilik ve adalet dinidir” dedi.

Bitarov’un görüştüğü din adamları arasında Azerbaycan, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Stavropol Kray, Dağıstan, Çeçenya, İnguşetya, Krasnodar Kray ve Kalmık bölgesi müftüleri yer aldı.

Ossetia haber ajansının verdiği bilgilere göre, Bitarov ve din adamları arasındaki görüşmeye, Kuzey Osetya Cumhuriyeti parlamento ve hükümetinden de temsilciler katıldı.