Kremlin: “Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyoruz”

Kremlin, Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanması konusunda referandum yapılmasını isteyen Tibilov’a cevap verdi.

Rusya Devlet Başkanı Basın Sekreteri Dmitri Peskov, Rusya’nın Güney Osetya’nın bağımsızlığını desteklediğini ve onunla diplomatik ilişkilere devam edeceklerini açıkladı.

Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, Rusya devlet başkanı yardımcısı Vladislav Surkov ile yaptığı görüşmede, Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanması için referandum yapmak istediğini söylemişti.

Peskov, “Aslında görüşmede doğrudan bir referandum önerisi yapılmadı” dedi. Buna rağmen, Güney Osetya’da birçok Rusya’ya bağlanma taraftarı olduğunu bildiğini söyleyen Peskov, Tibilov’un muhtemelen bundan bahsettiğini söyledi.

Peskov, “Rusya Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımaktadır. Bunun altını çizmek istiyorum” dedi.

TVRain haber ajansının verdiği bilgilere göre, Güney Osetya parlamentosu 2014’de Rusya’ya bağlanma konusunda referandum yapılması teklifinde bulunmuştu. Güney Osetya kısmen tanınmış bir cumhuriyet. 21 Aralık 1991’de Gürcistan’dan bağımsız olmak için bir referandum yapıldı. Rusya Güney Osetya’nın bağımsızlığını Ağustos 2008’de tanıdı. Rusya dışında Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyan ülkere, Venezuella, Nikaragua, Naura ve Tuvala.