Kalyapin: Açık Rusya’nın Kadirov belgeseli bir şey değiştirmez

İnsan hakları savunucuları Açık Rusya Vakfı’nın hazırladığı Ramzan Kadirov belgeselinin, Çeçenya’daki insan hakları ihlallerinin sorgulanmasını sağlayacağını düşünmüyor.

İşkence Karşıtı Komite Başkanı İgor Kalyapin, başkanlığını eski oligark Mihail Hodorkovski’nin yaptığı Açık Rusya tarafından hazırlanan Ramzan Kadirov belgeselinin, filmde konu edilen suçların soruşturulmasına yardımcı olmak gibi bir işlev göremeyeceğini kaydediyor. İnsan hakları savunucularının Çeçenya’daki Ortak Mobil Grubu üyeleri de filmde bahsi geçen büyük suçlarla ilgili soruşturmaların tamamen durdurulduğunu ifade ediyorlar.

Çeçenya’da insan kaçırma ve işkence olayları, Kadirov’un güvenlik teşkilatı üzerindeki hakimiyeti, aşırı sayıdaki kamu çalışanlarının maaşlarından Kadirov ailesinin vakfına nasıl büyük paralar aktarıldığını, Kadirov ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilişkileri konu edinen 27 dakikalık belgesel 25 Mayıs’ta yayınlandı. “Aile” adlı filmin YouTube’daki izlenme sayısı 28 Mayıs 19:30 itibariyle 697,800’ü buldu.

Belgeselde görüşlerine başvurulanlardan biri olan Kalyapin “Belgeselde anlatılanların hiçbiri yeni şeyler değil, uzun zamandır bilinen şeyler, çok defa yayınlandı. Çeçenya’da bir şekilde çalışmalarda bulunan herkes bunları biliyor. Güvenlik organları da siyasetçiler de biliyor. Filmin tek katkısı YouTube gibi bir ağda geniş kitlelere ulaşması olacaktır” dedi.

Çeçenya’da çalışan, adının açıklanmasını istemeyen bir gazeteci de filmi hazırlayanların Çeçenya’nın nasıl bu hale geldiği konusuna gereken önemi vermediklerini düşünüyor. Gazeteci “Filmde gösterilenler gerçeğin yarısı, çünkü filmi çekenler bu duruma nasıl gelindiğinden hiç söz etmiyor. Sebep değil sonuç gösteriliyor. Sonuçta, kısıtlı da olsa gerçekleri göstermek faydalıdır” dedi.