Kafkasya’da bir haftada 17 kişi öldürüldü

Kafkasya’da geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan silahlı çatışma ve patlamalarda 17 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Kavkazki Uzel’in kendi materyalleri ve açık haber kaynaklarına dayanarak bildirdiği sonuçlara göre, Kafkasya’da 23 Şubat – 1 Mart haftasında öldürülen 17 kişiden 14’ü Kafkasya Emirliği üyesi zanlısı. Bunların 11’i Dağıstan’da, 3’ü Çeçenya’da hayatını kaybetti. 2’si Dağıstan’da ve 1’i Çeçenya’da olmak üzere 3 asker ve polis de çatışmalarda öldürüldü.

Güvenlik güçlerine saldırı

24 Şubat’ta Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesi Sulevkent köyü yakınlarında polis noktasında durdurulan bir araçtan polislere ateş açıldı. Meydana gelen çatışmada, bir polis öldü, bir diğeri yaralandı. Araçtaki üç şüpheliden ikisi öldürülürken, bir kişi aracı terk ederek kaçmayı başardı.

Askeri operasyon

25 Şubat sabahı Dağıstan’ın Kizilyurt bölgesi Neçayevka, Sultan-Yangiyurt, Çontaul ve Kirovaul yerleşim yerlerinde terörle mücadele operasyonu başlatıldı. Neçayevka ve Sultan-Yangiyurt yerleşim yerleri arasında bir sığınak bulundu. Bölgede yaşanan çatışmalarda, Kızılyurt direnişçi lideri 1979 Mahaçkale doğumlu Oleg Şalyapin’in de aralarında bulunduğu dokuz Kafkasya Emirliği üyesi ve bir polis hayatını kaybetti. Bir asker yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Patlamalar

28 Şubat’ta Çeçenya’nın Urus-Martan bölgesi Şalaji köyüne yakın bir yerde beş Rus askeri, türü belirlenemeyen bir patlayıcının infilak etmesi sonucunda yaralandı. Askeri hastaneye kaldırılan, özel birlik eğitim komutan yardımcısı Nikolay Mordvin yaşamını yitirdi. Diğer yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı kaydedildi.

24 Şubat gecesi Coharkale’nin (Grozni) Çernoreçye Mahallesinde su deposunda patlama meydana geldi, üç kişi öldü. İlk tahminlere göre, ölenler kuyuya su yerleştirmeye çalıyordu. Bir emniyet mensubu, patlama sonucunda ölenlerin kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı, ancak isim vermedi.

Gözaltılar

Görgü tanıklarının ifadelerine göre Coharkale’de polisler bıyıksız ve sakallı gençleri gözaltına almaya devam ediyor. 23 Şubat’ta gözaltına alınan bir gence polisler, üstlerinden ‘vahhabileri taklit eden’ herkesi gözaltına alma talimatı aldıklarını söyledi. 24 Şubat’ta vatandaşların ifadesine göre, iki kişi daha gözaltına alındı, bir kaç saat sonra her ikisi de serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan biri, polislerin telefonlarını kontrol ettiğini, daha sonra vahhabiler, direnişçiler ve Suriye’de savaşanlara nasıl yaklaştıklarını sorduklarını anlattı.

Kaçırma

16 Şubat’ta Dağıstan’ın Untsukul bölgesi Balahani köyü sakinlerinden 25 yaşındaki Adalo İshakov kimliği belirsiz maskeli kişilerce, tedavi için geldiği Mahaçkale’de kaçırıldı. Kaçırma olayı kameralar tarafından kaydedildi.