Kafkasya’da 2016’da 15 okul inşa edilecek

Rusya Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, 29 Mart’ta, Kafkasya Cumhuriyetleri başkanları ile yaptığı toplantıda, sene sonuna kadar Kafkasya’da 15 yeni okulun inşa edileceğini açıkladı.

Bu inşaat maratonuna 2015’de başlandı. Plana göre yaklaşık 50 okulun hizmete açılması gerekiyor. Geçen yıl 31 eğitim kurumu inşa edildi ve hizmete açıldı.

İnşa edilmesi planlanan okulların 31 tanesi, yani büyük bir kısmı Çeçenya’da açılacak. Projeye göre dokuz okulun Dağıstan’da, dört okulun İnguşetya’da, üç okulun Stavropol Kray’da, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar’da ise birer yeni okulun açılması planlandı. Livanov’un ifadesine göre, inşaat projesi hızlı bir şekilde devam ediyor.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Rusya Eğitim Bakanı, “temel eğitim kurumlarında yeni yerlerin oluşturulması” konusundaki federal programa aktif bir şekilde katılıma çağrısında bulundu. Bu program çerçevesinde, Rusya Federasyonu’nda, 2025’e kadar eğitim kurumlarında 6,5 milyon kişilik yer oluşturulması planlanıyor. Bu amaç için federal bütçeden 25 milyar ruble ayrılması öngörülüyor.