Kafkasların korkulu rüyası: Metzamor

IAEA ile AB verilerinde de “Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali” olarak gösterilen Ermenistan’ın Türkiye sınırına yakın noktasındaki 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali, bölgeyi tehdit ediyor.

Ermenistan‘ın Türkiye sınırına yakın noktada faaliyet gösteren ve “Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali olduğu” belirtilen Metzamor Nükleer Santrali, hem Türkiye’nin hem de Kafkasların korkulu rüyası durumunda.

Iğdır’daki Ağrı Dağı ile Ermenistan’daki Alagöz Dağları arasındaki Aras Havzası’nda yer alan Matzamor Nükleer Santrali’nin, Doğu Anadolu Ağrı Dağı fay hattında olması, 1988 yılında Ermenistan’da can kayıplarına yol açan depreme maruz kalması ve eski teknolojisine rağmen faaliyete devam etmesi tepkilere yol açıyor.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) ve Avrupa Birliği (AB) verilerinde, “Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali” olarak gösterilen 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali’nin, depremde gördüğü hasar yüzünden oluşan çatlaklar dolayısıyla Ermenistan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran için risk oluşturduğu belirtiliyor.

Deprem bölgesinde bulunduğu ve Ermenistan’ın komşuları için endişe kaynağı olmayı sürdürdüğü için “kapatılması gerektiği” ifade edilen Metzamor Nükleer Santrali’nin faaliyetine devam etmesi, Kafkaslarda endişeyi artırıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Nükleer Enerji Uzmanı Doç. Dr. Erol Kam, söz konusu nükleer santralin tehlike saçtığını ve acilen kapatılması gerektiğini bildirdi.

Ermenistan’daki nükleer santralin, Türkiye’ye 16, İran’a 60, Azerbaycan ve Gürcistan’a 120 kilometre uzaklıkta bulunduğununa işaret eden Doç. Dr. Kam, bu nedenle santralin Ermenistan dahil beş ülke için tehlike unsuru olduğunu vurguladı.

“İşletme ömrünü tamamladı”

Bu yıl işletme ömrünü tamamlayan santralin, 10 yıl daha işletmede kalmasına karar verildiğine işaret eden Doç Dr. Kam, “Nükleer güvenlik, elektrik ihtiyacına göre öncelikli olmalı ve bu santral kapatılmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin doğusu ile çevre ülkeler için tehlike oluşturuyor”

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (CEKUD) Iğdır Temsilcisi Prof. Dr. Şükrü İsmail İpek de Metzamor Nükleer Santrali’nin hala faaliyette olmasının bölge için tehlike oluşturduğunu vurguladı.

“Metzamor, Rusların Çernobil’den sonra yaptığı en tehlikeli santraldir”

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Metzamor Nükleer Santrali‘nin Rusların Çernobil’den sonra yaptığı en tehlikeli santral olduğunu söyledi.

Kaynak: AA