KAFFED açıklamamız beyanında

Basit bir yanlış anlaşılmadan dolayı iki gündür devam eden KAFFED-Ajans Kafkas tartışması hakkında, haber kaynağımız serbest gazeteci Saslanbek Isaev bugün tarafımıza bir açıklama yaptı. Elinde bize ulaşmak için birçok imkan bulunan KAFFED’in bu teknik hata hakkında bizi daha farklı bir yoldan uyarmasını beklerdik. Böyle bir tartışmayla gündemi iki gündür meşgul ettiğimiz için kamuoyundan özür dileriz. Çerkesler olarak, daha önemli konular hakkında tartıştığımız ve beraberce hareket edebildiğimiz günlere ulaşmak dileğiyle…

Saslanbek Isaev’in yazılı hale getirmesini istediğimiz açıklamasını yayımlıyoruz.

Kaffed ve Ajans Kafkas arasında yaşanan anlaşmazlık ile ilgili.

Ben Saslanbek İsaev, Kafkasya ve Orta Doğu üzerine serbest gazeteci olarak çalışmaktayım. 21 Mayıs 2016 tarihinde, Kavkazki Uzel İstanbul muhabiri ve Ajans Kafkas editörü ile ortak bir çalışma yürüttük. 21 Mayıs 2016 tarihinde, Çerkes diasporasının, Taksim Rus Konsolosluğu önünde gerçekleştirilen iki ayrı eylemi haber yapmak için bir araya gelmiştik. Aynı gün Rusya’ya alınmayan Çerkes heyeti ile ilgili de haberleri takip ettik.

KAFFED’in bu konuda görüşünü almak için KAFFED yönetimine ulaşmak amacıyla Ankara ofisini aradım ve ulaşamayınca Başkan Yaşar Aslankaya’nın telefonuna ulaşmak için girişimlerim oldu. İyi tanıdığım bir arkadaşım aracılığıyla ulaştığım cep telefondan Sayın Yaşar Aslankaya’yı aradım. Kendisi ile yaptığım yazılı röportaj metni Ajans Kafkas’a ilettim. Ajans Kafkas ve KAFFED arasında yaşanan tatsız olayın üzerine çıkan tartışmalar doğrultusunda Yaşar Aslankaya olarak görüştüğüm beyefendinin, KAFFED başkanı Yaşar Arslankaya olmadığı iddia edilince yine aynı telefondan ulaştığım beyefendi kendisini Erdoğan Yaşar Bey olarak tanıttı. Erdoğan bey eski KAFFED yönetim kurulu üyesi ve eski Bahçelievler Dernek başkanı olduğunu bana bildirmiştir. Yaptığım röportaj haliyle Erdoğan Yaşar beyle yapılmıştır. Yaptığım hata iki kurum arasında tartışmaya yol açmıştır. Yaptığım hatanın sebebi ne olursa olsun bu tür hataların mesleğimizde yaşanabilir olduğunun altını çizerek hem Ajans Kafkas’tan hem KAFFED’den, hassaten KAFFED başkanı Sayın Yaşar Arslankaya’dan özür dilerim.

Kamuoyuna bu hatanın bana ait olduğunu bildirmek isterim. Burada teknik bir hata vardır. Haberciliğim taraflı veya yalana dayalı değildir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da elimden geldiğince objektif bir gazeteci olarak mesleğe devam edeceğim.

Saygılarımla, Saslanbek Isaev