Kadirov: “Seçimleri düşünmek için çok erken”

Çeçenya başkanlığı görev süresi iki ay sonra bitecek olan Ramzan Kadirov seçimlere katılıp katılmayacağına henüz karar vermedi.

Kadirov, İnstagram hesabından yaptığı açıklamada, gazetecilerin kendisine görev süresinin iki ay sonra biteceğini hatırlattığını söyledi ve “Hemen yeniden aday olup olmayacağım soruları gündeme geldi. Bu konu üzerinde düşünmedim. Adayın Rusya devlet başkanının seçimi olması gerektiğine inanıyorum. Eğer o, bir kişinin Çeçenya başkanlığı görevine uygun olduğunu söylüyor, halk da onu destekliyorsa o zaman katılmak gerekir. İktidar uğruna iktidara can atan siyasetçi ise bir şey elde edemez” diye yazdı.

Seçimleri düşünmek için henüz erken olduğunu ifade eden Kadirov, şimdilik işinden başka birşey düşünmediğini ve henüz nihai bir karar almadığını belirtti. Kadirov, “Bugün benim için önemli olan, bana verilen sorumlulukları tam olarak yerine getirmektir. Onlar oldukça büyükler!” ifadesinin altını çizdi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Kadirov Mart 2007’den beri Çeçenya başkanlığı görevini yürütüyor ve görev süresi 5 Nisan’da sona eriyor. Çeçenya başkanlığı ataması 18 Eylül’de yapılacak.