Kadirov: “Putin Grozni şehrimizi takdir etti”

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Ramzan Kadirov, Devlet Konseyi’nde kentsel planlama konusunda yapılan toplantıya katıldı.

Kadirov, Instagram hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Grozni şehrini takdir ettiğini belirtti. Kadirov’a göre, “Rusya Lideri Moskova, St. Petersburg ve Povoljya şehirleri ile gurur duyduğu gibi Grozni ile de gurur duyuyor” dedi.

Kadirov, “Vladimir Vladimiroviç’e böylesi bir değerlendirme için gönülden teşekkür ediyorum. Bu, bizim için çok önemli! Bizler, Grozni’nin bir iş, kültür ve spor merkezi olması için herşeyimizle çabalıyoruz” ifadelerini yazdı.

Kadirov ayrıca, kısa bir süre önce bir harabe olan şehrin, Çeçenya’nın ilk devlet başkanı ve Rusya Kahramanı Ahmed Kadirov’un mükemmel çalışma ekibi ile ülke halkı ve federal merkezin desteği sayesinde Kafkasya’nın incisi haline geldiğini, şimdi ise Putin’in ifadesiyle, güzelliği ile iki başkent ile aynı safta yer aldığını söyledi.

Son beş yılda Çeçenya’da yaklaşık üç milyon metre kare konutun hizmete verildiğini hatırlatan Kadirov, “2015 sonuçlarına göre, Rusya İnşaat Bakanlığı’nın koyduğu hedefin iki kat üzerine çıktık” diye yazdı.

İnşaat sektöründe yenilikçi teknolojiler konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Kadirov, yatırımcılar için uygun şartların oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca yaklaşık 265 milyar ruble değerinde 145 yatırım projesinin hayata geçirilme aşamasında olduğunu belirtti.

Grozny İnform’un verdiği bilgilere göre, Kadirov, “Çeçenya Cumhuriyeti bizim Vatanımızdır ve Rusya’nın en gelişmiş bölgelerinden biri olacaktır!” dedi.