Kadirov General Dostum’la görüştü

Kadirov ve General Dostum, Caharkale’de, IŞİD’e karşı mücadele konusunda bir toplantı yaptı.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Instagram sayfasından yaptığı açıklamada, Afganistan devlet başkanının baş danışmanı General Abdul Raşid Dostum’un Çeçenya’ya ziyarette bulunduğunu yazdı.

Kadirov’un ifadesine göre, yapılan toplantıda ekonomik, ticari ve kültürel işbirliği konuları görüşüldü.

Kadirov, açıklamasında, “Özellikle terörizm ve ‘İblis Devleti’ ile mücadele konusu üzerinde duruldu. Dustum, IŞİD’in Afganistan’ı kendi askeri alanı yapmaya çalıştığını söyledi. Bu tehdidin engellenmesi için, Suriye’de olduğu gibi, Kabil’in de Rusya’nın desteğine ihtiyacı var. Biz, Rusya yönetiminin bu konuyla ilgili olumlu karar vereceğine inandığımızı ifade ettik” diye yazdı.

  1. Dostum, görüşmenin sonrasında LifeNews televizyonuna verdiği röportajda, Çeçenya Cumhuriyetinin terörizmle mücadele konusunda gerçek bir tecrübesinin olduğunu belirtti.

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, Dostum, “Hem ben, hem Ramzan Kadirov uluslararası terörizmle mücadele içerisindeyiz. Ve bu alanda iki tarafın da faydasına olan bir koalisyon kurabiliriz. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Ortak eylem konusunda somut projelerimiz şimdilik yok, ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.