“Kadirov Çeçenya’sı huzursuz ve desteğe muhtaç”

Rusya RBK gazetesinde geçtiğimiz günlerde yayımlanan araştırmaya göre, Ramzan Kadirov’un yönetimde kaldığı 9 yıl boyunca, Çeçenya’nın federasyondan 539 milyar ruble destek aldığı ve Rusya Federasyonu’ndan en çok destek alan üç bölge arasına girdiği ifade edildi. Çeçenya’yı diğer cumhuriyetlerden ayıran diğer hususlar, insanların huzursuzluk hissi içerisinde olması, boşanmanın en az görüldüğü cumhuriyet olması ve evlilikte en fazla çocuk sayısına sahip olunan bölge olması olarak gösterildi.

Çeçenya başkanı sistem dışı muhalefeti halk düşmanları olarak adlandırdı. Çok tepki çeken bu açıklamanın hemen ardından, Putin Kadirov’a etkili çalışmalarından ötürü teşekkür etti. RBK, bu teşekkürün ardından, Kadirov’un bu etkili çalışmalarının neler olduğunu ortaya çıkarmak için bir çalışma yaptı.

Yatırımcıların ilgisini çekmeyen bir Çeçenya

Ekonomik gelişim, RBK’nın yaptığı araştırmada birinci sırada yer alıyor.

Ramzan Kadirov’un Çeçenya başkanlığını yürüttüğü 9 sene boyunca, Çeçenya, federal bütçeden toplam 539 milyar ruble aldı. Buna göre, Çeçenya en fazla maddi destek alan üç bölgeden (2013 ve 2014’de sadece Dağıstan ve Yakutya daha fazla aldı) biri oldu diyen gazete, bu dönemde devletin dünyanın en pahalı uzay üssü Vostoçnıi inşaatı için 160 milyar ruble ayırdığını ifade etti.

Gazetenin araştırmasında, “Çeçenya bütçesinin federal desteğe bağımlılığı maalesef Çeçenya ekonomisinin en bilinen gerçeği. Kadirov’un iktidarda kaldığı süre boyunca, federasyondan alınan destek ülke ekonomisinin yüzde 87’sini oluşturdu. Maliye Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 2014’de Çeçenya bütçesinin yüzde 81,6’sını, federal bütçeden gelen hibe oluşturuyor. Bu rakamın üzerine çıkan tek ülke yüzde 85ü6 ile İnguşetya oldu” deniliyor.

Araştırmada belirtildiğine göre, 2007’den itibaren Çeçenya’ya yapılan yardım miktarında sadece 2010 ve 2013 yıllarında düşüş görüldü. Bağımsız Sosyal Politikalar Enstitüsü Bölgesel Programlar Müdürü Natalya Zubareviç’in verdiği bilgilere göre, 2015 senesinde, diğer cumhuriyetlere yapılan yardım yüzde 3 azalırken Çeçenya’ya yapılan yardım yüzde 8 arttı.

RBK, araştırmasında, Çeçenya’yı yatırım çekemeyen bölge olarak adlandırdı. Bu adlandırmada, gazete, RAEX’in yaptığı sıralamayı kabul ediyor. Bu sıralamaya göre, Çeçenya, İnguleşetya ve Tıva ile beraber dezavantajlı bölgeler arasında yer aldı.

Çeçenya’yı, “inşa edilmekte olan bölge” olarak adlandıran gazete, bu adlandırmasına sebep olarak inşaat sektöründe yaşanan hızlı artışı gösteriyor. RBK, bu artışın gözle görülür şekilde 2014’de yaşandığını söylüyor. İstatistiklere göre, Çeçenya’da vatandaşlar genellikle müstakil evler inşa ediyor. 2010’dan önce, Çeçenya’da müstakil ev oranı yüzde 95,5 idi. Bu oran 2010’da, bir anda yüzde 60,3’e düştü.

Güvenli ama huzursuz bir Çeçenya

RBK, araştırmada, Başsavcılık istatistik verilerine dayanarak, 2010’den 2015’e kadar Çeçenya’da suç sayısının 4581’den 3103’e düştüğünü söyledi. RBK Çeçenya’yı güvenli bölge olarak adlandırıyor, ancak durumun burada huzurlu olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirtiyor.

Çeçenya’nın “Rusya’da militanların başkente saldırı olasılığının bulunduğu az sayıdaki bölgeden biri” olduğu söylenen araştırmada, 4 Aralık 2014’deki saldırıyı ve Kavkazki Uzel’in yaptığı silahlı çatışma istatistiklerini hatırlatıyor.

Bir paradokslar ülkesi olarak Çeçenya

Çeçenya, en az hasta yatağının bulunduğu ve anaokullarının en yetersiz olduğu ülke olarak, sosyal devlet olmak açısından görevlerini yerine getiremiyor. Buna karşın, yetkililerin kullandığı lüks araçlara bakıldığında Çeçenya birinciliği elinde tutuyor.

RBK’nın yazdığına göre, Kadirov Çeçenya hükümetini yönetmeye başladıktan bir yıl sonra, 2007’de, 40 lüks araç alındı. Resmi bilgilere göre, 2008’de bu sayı 4 kat artarak 173 otomobil oldu. 2011’de 201 adet, 2013’de ise 343 adet otomobil kayıtlara geçti.

RBK bilgilerine göre, Çeçenya Rusya’da kişi başına en fazla cami düşen yer. Çeçenya’da, yaklaşık1490 kişiye bir cami düşüyor.

Ayrıca, 2001-2010 yılları arasında Çeçenya’da yaşayan Rusların neredeyse yarısı Çeçenya’yı terk etti. 2002’de Çeçenya’da 1,1 milyon Çeçen, 40,6 bin Rus yaşıyordu. 2010’daki sayımlara göre, Çeçenya’da 1,2 milyon Çeçen ve 24,3 bin Rus vardı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, RBK, Çeçenya’nın “girişimci olmayan ama iphone seven” ve “işsiz ama kazanan” bir yer olduğunu söyledi