Kabardey-Balkar’da “Yeniden Doğuş Günü” kutlamaları

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde bugün Balkar halkının yeniden doğuş günü kutlamaları gerçekleştirildi. 28 Mart kutlama günü dolayısıyla cumhuriyette resmi tatil ilan edildi.

Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov, gün dolayısıyla yayınladığı mesajında, Balkar halkının sürgün dönüşü günü olan bu günün gerçekten önemli bir olay olduğunu ve Balkar halkının tarihinde önemli bir yeri olduğunu, tarihi vatanına geri dönen halkın devletlerini inşa etmeyi ve tam anlamıyla yeni bir hayat inşa etmeyi başardıklarını kaydetti.

Kabardey-Balkar halkını parlamento ve hükümet adına tebrik eden Kokov, Balkar halkının şu anda ekonomik gelişim, eğitim, kültür ve diğer alanlardaki başarılarından ötürü kendisiyle gurur duyabileceğini ifade etti.

Balkar halkının yeniden doğuş günü olarak kutlanan bu günde yaklaşık 100 aracın katılımıyla geleneksel bir araba yarışı da yapıldı. Gün dolayısıyla Tırnauz şehrinde Kafkasya takımları arasında futbol turnuvası yapıldı.Ayrıca bir folklor yarışması ve Kafkasya ve Kabardey-Balkar sanatçılarının katılımıyla bir konser gerçekleştirildi.

Prielbrus’ta Çeget alanında bir konser organize edilirken, katılımcılara Balkar mutfağından ikramlarda bulunuldu.

Kabardey-Balkar’ın tüm yerleşim yerlerinde gün dolayısıyla konserler, tiyatro gösterileri, kitap-resim sergileri, geceler ve yarışmalar düzenleniyor.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Balkar halkının, “Yeniden Doğuş Günü”, 28 Mart 1994’de cumhuriyetin başkanı tarafından ilan edildi.