“Kabardey-Balkar’da teröristler için zor günler başladı”

Kabardey-Balkar İçişleri Bakanı Kazbek Tatuyev, Kabardey-Balkar’da silahlı örgütün son zamanlarda ciddi bir zarara uğradığını açıkladı.

Tatuyev, “Şu anda ülkede faaliyette olan altı militan aranmaya devam ediyor. Bunlar yapısal olarak IŞİD’e bağlı Kabardey-Balkar ve Karaçay vilayeti örgütüne mensuplar” dedi.

Tatuyev, Kabardey-Balkar’da kriminal durumun iyiye gittiğini sözlerine ekledi. Açıklamaya göre, 2010’da silahlı örgüt 143 eylem gerçekleştirmişken, 2014’de bu sayı 10 oldu. 2015’de toplamda sadece iki eylem gerçekleştirdi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ekstremizmi engelleme ve gençlik politikalarının hayata geçirilmesi konusunda sorumlu bakan Zalim Kaşirokov da, terörizm maddesinden cezasını çekip serbest kalanlara yönelik önleyici çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti ve Kabardey-Balkar’da bu kişilerin sayılarının 160’dan fazla olduğunu kaydetti.

Kaşirokov, “Ceza sürelerinin bitmesinin ardından Nalçik, Ekim 2005 saldırısı mahkumları da evlerine dönecek, onlardan ikisi serbest kaldı ve onların sosyal adaptasyonu ile ilgileniyoruz, yardımcı olacağız” dedi.

Tatuyev’in açıklamasına göre, şu anda Suriye’de 200 kadar Kabardey-Balkarlı savaşıyor. Tatuyev, “Oradaki 130’dan fazla Kabardey-Balkarlı’nın bilgilerine ulaşıldı ve 60’ı hakkında soruşturma başlatıldı. Haklarında federal ve uluslararası arama emri çıkarıldı” dedi. Suriye’ye gidenlerden 96’sının 30 yaşından küçük olduğunu ve aralarında 28 kadının bulunduğunu ifadelerine ekledi. Gidenlerden 20’si hayatını kaybetti.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Tatuyev “11 kişinin gitmesine engel olunabildi” dedi ve Kabardey-Balkar’dan Suriye’ye gidenlerin Kabardey-Balkar’da silahlı örgüt içinde yer almadıklarını belirtti.

İçişleri bakanı Tatuyev ve bakan Kaşirokov, açıklamalarında ayrıca, Kızıl Haç örgütünü sadece silahlı direniş mensuplarının ailelerine yardım etmekle suçladı. Açıklamalarına göre, Kızıl Haç örgütü operasyonlarda zarar gören emniyet mensuplarına ve ailelerine karşı ilgisiz davranıyor.