İran şirketi Dağıstan’da yatırım yapacak

11-16 Nisan tarihlerinde İran’ın büyük yatırım şirketlerinden “Hamrahian” temsilcileri Dağıstan’da bir ziyaret gerçekleştiriyor.

İran yatırım şirketi heyeti Dağıstan Başbakanı Abdusamad Gamidov ve Parlamento Başkanı Hizri Şihsaidov ile görüştü. Mahaçkale Belediye Başkanı Musa Musayev, Dağıstan Sanayi ve Ticaret Bakanı Yusup Umavov ile de görüşme planlandı. Görüşmede, “Agesta” lojistik kompleksinin inşaat projesinin tanıtımı da gerçekleştirildi. Ayrıca, “Agesta” lojistik merkezi için alan bakıldı ve “Hazar” cam fabrikası’ ile “Marabi” seramik ve tuğla fabrikası ziyaret edildi.

İranlı misafirler bugün (13 Nisan) Babayurtovski bölgesine gidecek ve orada kurulacak mezbahanın inşaat alanını ve çiftlikleri ziyaret edecek.

14 Nisan’da heyet Dağıstan tarım ve gıda bakanlığında Dağıstanlı tarım üreticileri ile bir araya gelecek.

Aynı gün İranlı misafirler Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov ve RF tarım bakanlığı heyeti ile görüşecek. Mahaçkale ticaret limanı da ziyaret edilecek.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, heyetin programında, 15 Nisan’da Derbent ziyareti ve şehir başkanı Malik Bagliyev ile görüşme yer alıyor. Bunun dışında misafirler Narın-Kala’yı ziyaret edecek ve otel ve sağlık kompleksi inşaatı için ayrılan alanları inceleyecek.