İnguşetya’nın önde gelen isimleri Çumakov’un camiinde buluştu

12 Haziran Cuma namazında Nasır-Kort camiinde farklı mezhep temsilcileri, resmi din idaresi temsilcileri ve İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov bir araya geldi.

İlk olarak İnguşetya Başkanı Yevkurov konuştu. Yevkurov konuşmasında insanları daha ölçülü olmaya ve bundan sonra 5 Haziran’da yaşanmış olan olaylara izin vermemeleri çağrısında bulundu.

Camide Uzlaştırma Komisyonu Başkanı Said Hüseyin Akilov ve tanınmış din adamı İsa Tseçoyev de konuştu. Konuşmacıların her biri barış ve kardeşlik çağrısında bulundu.

Toplantının sonunda konuşan İmam Hamzat Çumakov, önemli konuşmalarından dolayı konuşmacılara ve gösterdikleri sabır ve anlayıştan ötürü de tüm cemaate teşekkür edip, kısa bir hutbe okudu.

Müftü İsa Hamhoyev ve Nasır-Kort büyüğü Magomed Başir Ozdoyev bu görüşmeye katılmadı. Elimizdeki bilgilere göre İsa Hamhoyev Katar’a gitti, ancak ziyaret sebebi henüz belli değil.

Hatırlarsak 5 Haziran’da Çumakov’un camii, müftü ve beraberindeki bir grup tarafından basılmış, cemaat ile grup arasında büyük bir arbede yaşanmıştı.