İnguşetya İslam Merkezi’ne Katar’dan destek

Katar İnguşetya’nın başkenti Magas’da İslam Merkezi inşaatını finanse etme sözü verdi.

Rusya Federasyonu Konseyi üyesi, senatör Ahmed Palankoyev, İnguşetya devlet başkanı başdanışmanı Luay Yusef ve ülke müftüsü İsa Hamhoyev’den oluşan heyet ile Katar Devleti’ni ziyaret etti.

İnguşetya heyeti Magas’daki İslam Merkezi’nin inşaatının finanse edilmesi işini görüşmek üzere Katar’a gitti. İslam Merkezi inşaatı için gereken adımlar altı ay önce atılmaya başlandı. Geçen süreçte projenin gerçekleştirilmesi için gereken şeylerin tespiti amacıyla birçok karşılıklı ziyaret gerçekleştirildi.

İnguşetya heyeti ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah ibn Nasir el-Sani görüştü. Ziyareti yerinde takip eden Galgayche haber sitesine göre, ziyaret sıcak bir hava içerisinde geçti. Görüşmede iki ülke arasında işbirliğinin başka hangi konularda sağlanabileceği ve işbirliğinin sağlamlaştırılması ve geliştirilmesinin yolları konuşuldu. Katar Başbakanı, İnguşetya ve Katar arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkisinin sembolü olarak İslam Merkezi’ni inşa etmeyi istediğini ifade etti. Ayrıca İnguşetya Başkanı Yevkurov’un Rusya Federasyonu ve İnguşetya’ya davetini de kabul etti. Görüşmeye Doha’daki Rusya Federasyonu elçisi Nurmahmad Holov da katıldı.

İnguşetya heyeti ile ayrıca Katar Devlet Başkanı yardımcısı Ahmed bin Abdullah el-Mahmud da görüştü. Başkan yardımcısı görüşmede, İslam Merkezi’nin yalnızca inşaat projesi ile ilgileneceklerini, inşaat bittikten sonra, merkezin idaresine ya da iç işleyişine kesinlikle müdahale etmeyeceklerini söyledi.

İnguşetya Heyeti’nden Ahmet Palankoyev ve Rusya’nın Doha elçisi Nurmahmad Holov Moskova’nın Doha ile ilişkilerinin gelişimesine büyük önem verdiklerini belirtti. Katar hükümetinin bu alandaki gayretlerinin önemine dikkat çekerek iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin daha da sağlamlaşması için hazır olduklarını ifade ettiler.

Heyet ayrıca Evkaf ve İslami İşler bakanı Gays el-Kavari ile de görüştü. Kavari de Katar’ın Magas’da İslam Merkezi inşaatını yakın bir zamanda gerçekleştirmeyi istediğini doğruladı.

İslam Merkezi temel atma töreni, Magas’da, 20 Nisan 2011’de gerçekleşmişti. Proje iki aşamadan oluşuyor: Birincisi; cami, cami alanı, otopark ve parkların inşası. İkincisi; üniversite, yurt, din idaresi, kültür ve ticaret merkezi, altyapı ve haberleşme kanalarının inşası. Cami 11.000 metrekare üzerine inşa edilecek ve kubbesinin çapı 50 metre, minarelerin yüksekliği 64 metre olacak.