Hacimba: Abhazya’nın varlığını reddeden ders kitaplarına izin verilemez

Abhazya Cumhuriyeti eğitim programına uygun olarak yayınlanan 4000 ders kitabı Gal bölgesindeki okullara ulaştırıldı.

Gal bölgesi sakinleri ile görüşmesinde Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba’nın ele aldığı konulardan biri de eğitim oldu.

Hacimba “Bizler anadilde eğitimi yasaklamayı düşünmüyoruz. Ancak, okullarda Abhazya devletinin varlığını reddeden ders kitaplarına da izin verilemez. Rusya ile ortaklık ilişkileri oluşturuyoruz ve eğer Gürcistan tarafı bağımsız Abhazya Cumhuriyetinin varlığını tanımak gerektiğini anlarsa, Gürcistan ile de iyi ilişkiler geliştiririz” dedi.

Hacimba’nın ifadesine göre, Eğitim, Bilim, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı, Abhazya’nın Gal bölgesi dahil her bölgesinde ortak eğitim programı uygulamakla görevlendirildi

Gal bölgesi başkan vekili Temur Nadaraya da “Bölgedeki 20 okuldan 11’i Gürcistan’ın eğitim programını uyguluyor. Özellikle aşağı bölgelerdeki okullar. Buradan kaçmayarak Abhazya’da yaşamayı tercih eden vatandaşlara minnettarım. Ama bu tarz eğitim o vatandaşların kendilerine zarar verecek. Devlet dili Abazaca iken bu dili konuşamayan ve yazamayan insanlar nasıl adapte olabilirler?” açıklamasında bulundu. Temur Nadariya ayrıca 12 Martta Abhazya Cumhuriyeti programına uygun olarak yazılmış 4000 kitabın bölge okullarına ulaştığını kaydetti.