Gürcistan’dan IŞİD operasyonlarıyla ilgili yeni açıklama

Gürcistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 14 Haziran akşamı Pankisi Vadisi’nde yapılan operasyonda gözaltına alınanlardan Borçaşvili IŞİD’in Gürcistan temsilcisi.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı açıklamasında “Yapılan soruşturmada Ayub Borçaşvili’nin IŞİD terör örgütünün Gürcistan’daki temsilcisi olduğu belirlendi. Ayub Borçaşvili terör örgütüne asker toplamak amacıyla Gürcistan’da faaliyet yürütüyor ve bulduğu kişilerin savaşa katılmaları için Suriye’ye gitmelerini sağlıyordu” denildi.

Bakanlığın iddialarına göre, Borçaşvili dini kitaplar, internet siteleri ve sosyal ağlar yardımıyla Pankisi Vadisi’nden çocuk yaştaki iki genci IŞİD’e asker olarak gönderdi. İsimleri Muslim Kuştanaşvili ile Ramaz Bagakaşvili olan iki genç, 2 Nisan 2015’de Tiflis havaalanından İstanbul’a geldi. İstanbul’da onları Borçaşvili’nin destekçileri karşıladı ve iki genç destekçilerin yardımıyla Suriye’ye geçerek IŞİD saflarına katıldı.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı IŞİD’e katılanların sayısının ikiyle sınırlı kalmadığını söyledi. Açıklamaya göre, iki Gürcistan vatandaşı Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmek üzere iken Tiflis havaalanında gözaltına alındı. Gözaltına alınan başka bir kişinin üzerinden Türkiye bileti çıktı. Bu kişi de Borçaşvili yardımıyla Suriye’ye gitmeyi düşünüyordu.