Güney Osetya’nın ismi değişebilir

Güney Osetya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Leonid Tibilov, hükümete cumhuriyetin isminin Güney Osetya-Alanya olarak değiştirilmesi konusunda çalışılması talimatı verdi. Tibilov, bu taleple ülke parlamentosuna başvuracağını söyledi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Tibilov, “Birçokları, kendisinin olanı beğenmeyip, başkasının tarihini devşirmek isteyebilir. İnguşetya’da ‘Alan Kapısı’ inşa edilmesine Güney Osetya’da çok şaşırıldı. Çünkü tüm dünya biliyor ki, Osetler, İskit ve Alanların torunlarıdır ve bizler hiç kimsenin bizim tarihimizi mal etmesine izin vermeyiz” açıklamasında bulundu.

Devlet Başkanı Tibilov, artık ülkenin adına ‘Alanya’ kelimesinin eklenmesinin vakti geldiğini, yönetimindekilere konu üzerinde çalışmaları ve incelenmek üzere önerinin parlamentoya sunulmasını önermeye karar verdiğini ifade etti.

Tibilov, “Osetya’nın iki bölümünün birleşeceği ve tek Osetya olarak yeniden Rusya Federasyonu yapısında yer alacağı zaman da gelecektir” dedi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Ekim ayında Tibilov, Güney Osetya’nın Rusya yapısına dahil olmasıyla ilgili referandum yapılmasını önerdi. Ancak bu referandum için bir tarih vermedi, sadece referandumun yapılacak yeni devlet başkanlığı seçimlerine kadar gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.