Güney Osetya milletvekillerine ikinci iş yasağı

Güney Osetya parlamentosu 2015’in son olağan toplantısında, Güney Osetya Anayasası’nın IV. başlığındaki 58. maddesiyle ilgili değişikliği onayladı.

Osetya haber ajansının verdiği bilgilere göre, Yasama, Mevzuat ve Yerel İdare Komitesi başkanı Olesa Koçiyeva tarafından sunulan kanun tasarısı, 23 milletvekili tarafından desteklendi, 6 milletvekili reddetti.

Kanun tasarısının kabul edilmesine karşı çıkanların düşüncesi özellikle, yürürlüğe girme süresiyle ilgili oldu.

Bu milletvekillerinin düşüncesine göre, milletvekilleri için ikinci işi kısıtlayan yasa, şimdiki parlamenterleri değil, bundan sonraki dönemde görev yapacak milletvekillerini kapsamalı.

Koçiyeva, yasa değişikliği ile ilgili, “Milletvekillerinin çalışma yükü oldukça fazla. Bundan dolayı, milletvekilinin ikinci bir işte çalışması ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bu konuda biz milletvekillerinin çalışmalarını başarıyla yerine getirmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Parlamento Başkanı Anatoli Bibilov da kanun tasarısını destekledi ve kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Tibilov, “Milletvekili, kendisine yüklenen sorumlulukları başarıyla yerine getirebilmek için sürekli olarak işinde olmalıdır. Bundan dolayı da sunulan kanun tasarısı devletimizin yasama organının etkin şekilde çalışması için gereklidir” dedi.