Elbrus’ta Avrupa’nın en yüksek teleferiği açıldı

Kabardey-Balkar’da, Prielbrus kayak merkezinde Avrupa’nın en yüksek teleferiğinin açılışı 27 Aralık Pazar günü yapıldı.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Elbrus’un en yüksek noktasına ulaşan teleferiği ilk olarak RF Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov ve Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanı Yuri Kokov ile “Kuzey Kafkasya Tatilcilik” şirketi genel müdürü Oleg Gorçev test etti.

Prielbrus kayak merkezinin 30 yıldan fazla bir süredir çalıştığını hatırlatan Kuznetsov, “Bu proje üzerinden Rusya vatandaşlarına, Rusya’nın tatil yerlerini tanımaları için imkan sunuyoruz. Bu proje sayesinde kayakçılara daha uzun bir süre becerilerini geliştirebilmeleri ve Rusya’yı uluslararası şampiyonalarda başarıyla temsil edebilmelerine imkan vereceğiz” dedi.

Avrupa’da daha Elbrus’taki teleferikten daha yükseğinin inşa edilemeyeceğini ifade eden Kokov, “En yüksek teleferik yolu kayakçılara ve dağ turizmi ile ilgilenen insanlara, konforlu şartlarda, neredeyse Elbrus’un ortalarına kadar tırmanabilme ve oradan Kafkasyamızın ve tüm ülkenin güzelliğini görebilme imkanı sunacak” dedi.

Geleceğe yönelik gelişim planları olduğunu ve bunun aşama aşama ilerleyeceğini kaydeden Kokov, “Bu teleferik ile 3847 metre yüksekliğe ulaşmak mümkün, ama bizler bunun sadece ilk adım olduğunu, aynı yüksekliğe hizmetin de ulaşması gerektiğini biliyoruz. Altyapı dünya standartlarına uygun olmalı. Bugün bizim, Rusya’da turizmi dünya standartlarında yapmak konusunda gerçek bir şansımız var” dedi.