Dünya Güreş Şampiyonasında Rusya şampiyon oldu!

Rusya adına yarışan güreşçiler Las Vegas’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası madalya sıralamasında birinciliği aldı.

Rusya karması 4 altın, 2 gümüş ve 8 bronz madalya kazandı. Şampiyona sonrasında sporcular 12 olimpiyat lisansı kazandı.

Rio de Janeiro’ya altı müsabakaya gidiş hakkının hepsini sadece serbest güreşçiler kazandı. Magomedrasul Gazimagomedov 70 kiloda, Abdulraşid Sadulayev 86 kiloda dünya şampiyonu oldu. Gümüş madalyayı Abdusalam Gadisov kazandı. Bronz madalya kazananlar Viktor Lebedev, Soslan Ramonov, Anivar Geduyev ile Bilal Mahov oldu.

Rusya kadın karma sporcularından 2016 Olimpiyatları için iki lisans kazanıldı. Olimpiyat şampiyonu Natalya Vorobyev dünyanın en güçlü sporcusu olma unvanını korudu, Valentina İslamova da beşincilik aldı.

Grekoromen dalındaki güreşçiler Olimpiyatlara 66, 75 ve 130 kiloda gitme hakkı kazandılar. Altın madalya Roman Vlasov’a, bronz madalya Bilal Mahov, İslam Magomedov, Artem Surkov ve Adam Kurak’un oldu.

sevkavinform.ru’nun haberine göre, Rusya karmasından Bilal Mahov, Rusya güreş tarihinde bir şampiyonada iki güreş dalında birden (grekoromen ve serbest sitil) mücadele eden ilk sporcu oldu. Her iki dalda da Rusya’ya bronz madalya ve Olimpiyat lisansı kazandırdı. Ancak Mahov Olimpiyatlarda  her iki dalda da karşılaşmayı düşünmüyor.

Rusya’ya şampiyonluk kazandıran güreşçilerin çoğunun Kafkas kökenli olması dikkat çekiyor.