Davutoğlu: “Rusya’nın Suriye’deki varlığından kaygılıyız”

Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Katar, Rusya’yı Suriye’deki muhalif gruplara ve sivillere düzenlediği saldırıları durdurmaya ve IŞİD ile savaşmaya çağırdı.

Açıklamada, Rusya’nın eylemlerinin Suriye’de gerilimi tırmandıracağı ve ekstremist faaliyetlerin artmasına sebep olacağı söylendi. Ayrıca, “Özellikle Rus Hava Kuvvetleri’nin Hama, Humus ve İdlip’te düzenlediği hava saldırılarının IŞİD hedeflerini değil, sivilleri vurmasının derin bir kaygı oluşturduğu” belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Rusya vurduğu hedeflerin sorumluluğunu tümüyle üstleniyor” dedi.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırısından kaygı duyduklarını fakat iletişim kanallarının hala açık olduğunu söyledi.

Davutoğlu’na göre, Rusya Suriye’de yapacağı operasyon hakkında Türkiye’yi bilgilendirdi, fakat ayrıntıları gizledi. Davutoğlu, “Rusya’nın dün Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırısından dolayı kaygılıyız. Saldırı doğrudan Özgür Suriye Ordusu’nu hedef aldı. Bu saldırılar, IŞİD’e ve Suriye rejimine yarayan saldırılardır. Suriye’de muhalefeti yok etmek faydalı olmayacaktır” dedi.

Kaynak: Vestnik Kavkaza