Dağıstan’da aktivist Magomedov’a ziyaret engeli

27 Şubat’ta Sivil Gözlem Komisyonu üyeleri savcılığa, iki kez “Adiller Birliği” sivil örgütü aktivisti Muhammed Magomedov ile hapiste görüşmelerine izin verilmediği konusunda şikayet dilekçesi verdi. Sivil Gözlem Komisyonu üyeleri, dilekçede, “Muhammed’e işkence uygulandığı” yönünde endişeleri olduğunu ifade etti.

Dağıstan Federal Ceza İnfaz Kurumu basın sözcüsü Amirhan Gasanov ise, Dağıstan Sivil Gözlem Komisyonu üyelerinin hapishaneye geldiklerinde aktivist Muhammed Magomedov’un sorguda olduğunu açıkladı. Gasanov’un ifadesine göre, Dağıstan Sivil Gözlem Komisyonu üyeleri sorgu bitinceye kadar bekleyebilirlerdi, ancak savcılığa şikayette bulundular.

Muhammed Magomedov 23 Mayıs 2015’de gözaltına alındı. Hakkında yasadışı silah üretimi ve bulundurma suçlaması yapılıyor. Magomedov ilk önce gözaltına alındı, Haziran 2015’de avukatı onun ev hapsine alınmasını sağladı. 24 Şubat’ta Muhammed Magomedov ev hapsinde iken, FSB’nin talebiyle yeniden gözaltına alındı. Ocak 2014’de Moskova’da gerçekleştirilemeyen “Kafkasya-fobia” karşıtı mitingin eş organizatörlerinden olan Muhammed Magomedov hakkındaki suçlamayı reddediyor.

Federal Ceza İnfaz Kurumu İdaresi basın sözcüsü Amirhan Gasanov, hapishane yönetiminin, “Dağıstan Sivil Gözlem Komisyonu üyelerinin Magomedov ziyaretini engellemediklerini” ifade ediyor.

Gasanov, “Hapishane ziyareti reddedilmedi. Onlar geldiklerinde hapishaneye alındılar. Üyeler şüphelinin tutulduğu koğuşu incelediler. Ancak görmeye geldikleri Magomedov, o anda sorgu hakiminin odasında idi” açıklamasında bulundu.

Gasanov’un iddiasına göre, Sivil Gözlem üyelerine “sorgu hakiminin Magomedov’u sorgulaması bitinceye kadar beklemeleri önerildi”.

Gasanov, “Sorgudan sonra onlar onunla görüşebilirdi. Ancak Sivil Gözlem üyeleri beklemeyi reddetti ve gitti. Daha sonra onların savcılığa, Magomedov ile görüşmelerine izin verilmediği yönünde bir şikayet dilekçesi yazdıkları ortaya çıktı” dedi.

Gasanov, 27 Şubat’ta Magomedov ile görüşemeyen üyelerin 29 Şubat’ta görüştükleri haberini de doğruladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Sivil Gözlem Komisyonu üyesi Ruslan Rasulov da, Magomedov ile görüşmelerinde, ona işkence edilmediğine ikna olduklarını belirtti. Ancak Ruslan Rasulov, Magomedov’a gözaltına alınmasıyla ilgili bir karar sunulmadığının altını çizdi.