Dadayev’e işkence iddiası AİHM’ye gitti

“İşkence Karşıtı Komite” avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, Boris Netmsov cinayeti sanığı Zaur Dadayev’ein işkence gördüğüne dair bir şikayet gönderdi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 1 Nisan 2015’de Zaur Dadayev, Nemtsov cinayeti ile ilgili ilk ifadesini reddetti ve bu ifadenin işkence altında alındığını açıkladı. Soruşturma Komitesi, Dadayev’in işkence iddialarını soruşturmayı reddetti. 27 Ağustos 2015’de, Basmannıi Mahkemesi bu ret kararını yasal olarak kabul etti, ancak Dadayev’in avukatı mahkemenin kararını şikayet etmeye karar verdi. 19 Ekim 2015’de Moskova Şehir Mahkemesi Basmannıi Mahkemesinin kararı ile ilgili şikayeti kabul etmedi.

Boris Nemtsov 27 Şubat 2015’de Moskova’nın merkezinde öldürüldü.

İşkence Karşıtı Komite avukatları, AİHM’ye yaptıkları şikayette, Dadayev’in fiziksel şiddet gördüğüyle ilgili delillerin olduğunu söyledi.

İşkence Karşıtı Komite, sitelerinde yayınladıkları açıklamada, “Sivil Gözlem Komisyonu, Dadayev’e işkence yapıldığını kanıtlıyor. Avrupa Mahkemesi standartlarına göre, özellikle devletin bu durumlarda kişinin bedenindeki izleri izah etmesi gerekiyor. Ancak Soruşturma Komitesi bu konuda soruşturma başlatmayı reddetti, polis ve Soruşturma Komitesi çalışanlarını sorgulamak dışında hiçbir soruşturma eylemi yürütmedi” deniyor.

İşkence Karşıtı Komite’ye göre, soruşturma, Dadayev’in hukuki yardım alma hakkını da ihlal etti. Avukat Yevgeni Gubin’e Dadayev ile görüşme ve ondan detaylı izahat alma imkanı verilmedi.