Çumakov’un cemaati gerginlik istemiyor

İnguş imam Hamzat Çumakov’un cemaati Nasır-Kort camiinde iki grup arasında yaşanan arbedenin ardından anlaşmazlığın barışçıl şekilde çözülmesini istiyor.

Çumakov’un cemaati Nasır-Kort camii bir süre kapatılsa bile şiddete başvurmayacakları teminatını verdi. Nasır-Kort’daki olayda kan dökülmesinin eşiğinden dönülmüş, bunun üzerine İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov anlaşmazlığın çözümü için caminin bir süreliğine kapatılabileceğini açıklamıştı. Ancak bu karar dün iptal edildi.

Ancak Devlet Başkanı Yevkurov’un iradesiyle gerginliğin azaltılabileceğini belirten imam Çumakov, kendisini hedef alanların, yolsuzluk ve yetkililerin keyfi hareketleri hakkında açıkça konuşmasından rahatsız olduğunu ifade ediyor. Nasır-Kort cami imamı Çumakov “Diyanet Kurumuna seslenmek istiyorum: insanları kışkırtmayalım, sükunet içinde yaşayalım. Vaazlarımda hiçbir zaman kimseye hakaret etmedim. Ben tüm inançların uyum içinde yaşamasından yanayım” açıklamasında bulundu.

Nasır-Kort camiine polislerden gençlere ve çeşitli tarikat mensuplarına kadar çok farklı kesimlerden insanların devam ettiğini kaydeden Sulumbek adlı bir vatandaş, “Her çeşit insan burada birlikte namaz kılıyor. İmam herkesi ikna ediyor, ilgiyle dinleniyor. Hamzat’ın vaazları Türkiye’de ve Avrupa’da da dinleniyor” dedi.

Cuma günü camide yaşanan olayın bir kaç kişinin Çumakov ile hesaplaşma isteği olduğuna inanan Sulumbek Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada “Hamzat sıkça yerel Diyanet Kurumunun eylemlerini ve bazı konulardaki eylemsizliğini eleştiriyor. Eleştirileri de oldukça sağduyulu ve hakkaniyet çerçevesinde olmasına rağmen, ülkedeki bütün imamların kendilerine sorgusuz sualsiz itaat etmesine alışmış olan Diyanet’i tatmin etmiyor” ifadelerini kullandı.

Bölge sakinlerinin, imamın görevinden alınmasını istediği yönündeki haberin gerçek olmadığını belirten Sulumbek, “Güçlü ve nüfuzlu küçük bir grup dışında ondan memnun olmayan kimse yok” dedi.