Çumakov’un camisinin yakınlarında patlama

11 Mart günü saat 14:00 sıralarında, Cuma namazının ardından Nasır-Kort cami civarında bir patlama meydana geldi. Patlamada dört kişi yaralandı.

Görgü tanıkları olayın cami imamı Hamzat Çumakov’a bir saldırı olduğunu, çünkü patlayıcı yüklü park halindeki aracın tam da Çumakov’un aracı yanından geçerken patladığını anlatıyor. Olayda yaralanan bir kişi ameliyat oldu, üç kişiye de gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra evlerine gönderildi.

Adının gizli kalmasını isteyen cami cemaatinden bir kişi, son iki Cuma namazında, kimliği belirsiz bir kişinin camide anlaşmazlık çıkarmak istediğini söyledi.

Bu kişi, “Geçen Cuma, namaz kılarken cemaatten biri Rusça olarak konuşmaya başladı. Herkesin kendisini takip etmesini söyledi, neredeyse namazı bozuyorduk. Namazı bitirdikten sonra elini kolunu sallayarak camiden çıkmaya başladı, ama Hamzat ona dokunmamıza izin vermedi. Aynı kişi bugün hutbe esnasında provokasyonda bulundu. Ayrıca Hamzat’ı göstererek kendisiyle teke tek dışarı çıkmasını istedi. Bu kişi Hamzat’ı, daha sonra patlayan VAZ 2107 plakalı aracın durduğu bahçeye çağırdı. Bu bir rastlantı mı, yoksa bu kişi insanları oraya götürüp bir katliam mı organize etmek istedi bilmiyorum” açıklamasında bulundu.

Caminin yanında patlayan aracı, Müslümanların ilk defa gördüğünü anlatan İnguş aktivist ve blogcu Bagaudin Hautiyev, “Daha öncesinde hiç kimse bu aracı görmedi. Beyaz renkli VAZ 2107. Patlama çok güçlüydü, arabanın motorundan küçük bir parça kaldı. Herkes olayın şoku ile Hamzat’a destek olmak için gittiler” dedi.

Olayın bir diğer görgü tanığı Mahmud, “İlk önce herkesin aklına Hamzat Çumakov’un öldüğü geldi. Ama daha sonra onu cami girişinde etrafında insanlarla gördüm. Hamzat şoktaydı. Yüzünde kan izleri vardı. Patlamanın ardından olay yerine acil durumlar bakanlığı çalışanları, ambulans ve polis geldi. Olay yeri ablukaya alındı, Nazran belediye başkanı geldi” dedi. Mahmud da camideki bir kişinin uygunsuz davranışlarda bulunduğunu anlattı.

Nasır-Kort cami temsilcisinin Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, 11 Mart’taki vaazında Hamzat Çumakov, 9 Mart’ta Beslan’dan Caharkale’ye gitmekte olan Ortak Mobil Grubu minibüsündeki gazetecilere yönelik düzenlenen saldırıyı sert bir şekilde kınadı ve kendisine yönelik bir saldırının hazırlandığını da ifade etti.