Çeçenya’da zorunlu “dini mensubiyet” anketi

Çeçenya vatandaşları, Çeçenya yönetiminin gençler için çıkartılacak olan “ahlak pasaportundan” vazgeçmediğini, ancak tepkilerden ötürü bunu anket şeklinde hayata geçirdiklerini iddia ediyor.

Anketin bir kopyası internette yayınlandı. Vatandaşlar, Çeçenya gençliğinin aslında kendi kendini ihbar etmeye mecbur bırakıldığını iddia ediyor.

26 Şubat’ta, Çeçenya STK başkanlarından biri, ülke yönetiminin gençler için çıkartılacak olan “ahlak pasaportundan” vazgeçmediğini açıkladı ve “18 Şubat’ta, ahlak pasaportu kararının doğrudan yönetim tarafından, din adamlarının desteği ile alındığı açıklandı. Ancak daha sonra toplumsal tepkiden ötürü, yönetim, bunun milletvekili Malikov’un şahsi fikri olduğunu söylemeye başladı” açıklamasında bulundu.

STK başkanı, “Ancak hiçbir milletvekili veya yetkili, hatta en üst düzeydeki bile, Kadirov’un onayı olmadan hiçbir şey yapamıyor. Parlamentodaki bir milletvekilin izinsiz bir şekilde, kendi başına bu çıkan ahlak pasaportu fikrini gündeme getirmiş olduğunu söylemek saflık olur” dedi.

STK başkanı, “Ramzan Kadirov, Çeçenya’da böyle bir pasaport uygulaması olmayacağını ve Rusya’da sadece Rusya Federasyonu vatandaşlık pasaportunun olduğunu açıkladığında aslında yalan söylemedi. Zira, ahlak pasaportları anket şekline getirildi ve 14-35 yaş arası tüm gençlerin doldurması gerekiyor” dedi.

Caharkale’de bir STK’da çalışan Aslan’ın anlattığına göre, gençliğin ahlak anketinde hangi dini inanca ve sülaleye ait olduğunu belirtmesi gerekiyor.

Kavkazki Uzel’in görüştüğü Çeçenya vatandaşları, anket şeklinde bile olsa, bu tarz bilgiler istenmesine karşı olduklarını ifade etti.

Groznenski bölgesinden Ahmad, oğlunun lisede okuduğunu, bu anket denen şeyi cep telefonuyla kameraya alıp kendisine gösterdiğini, aslında gençlerin kendi kendilerini ihbara mecbur bırakıldığını ifade etti.

Caharkaleli İslam da ülke yönetiminin bu girişiminin yönetimin zayıflık ve güvensizliğinin işareti olduğunu kaydetti.

“Gençler için ahlak anketi”nin bir kopyası internete düştü. 25 Şubat’ta Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kafkasya Proje Müdürü Yekaterina Sokiryanskaya, anketi Facebook sayfasından yayınladı.

Gençler, ankette, kimlik bilgileri, doğum yeri, eğitim veya çalışma yeri, spor, toplumsal ve sanatsal meşgalelerinin yerini göstermeleri gerekiyor.

Gençler ankette ayrıca, hangi sülale ve dini gruba mensup olduklarını, kendilerinden sorumlu olan yakınlarını ifade etmeleri gerekiyor.