Çeçenya’da Rusça forumu

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de devam etmekte olan Rus Dili ve Edebiyatı Forumu’nun açılışında konuşan Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, “Dünyada Rusça konuşan ne kadar insan olursa, dostlarımızın sayısı da o kadar artmış olur” ifadesinde bulundu.

Kadirov’a göre, yurtdışında Rusçanın okutulduğu eğitim kurumlarının sayısının arttırılması gerekiyor.

Rusya Eğitim Akademisi ve Çeçenya Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen foruma, Rusya Federasyonu’na bağlı 20 farklı ülkeden temsilciler katılıyor.

Forum katılımcıları arasında öğretim elemanları, Rusya’dan tanınmış yayınevlerinin temsilcileri ve dilbilimciler bulunuyor.

Forumda tartışılan gündem maddeleri çocuklarda okuma kültürünün geliştirilmesi ve anadili Rusça olmayan çocuklara Rusça’nın öğretiminde uygulanacak metotlar idi.

Forumun açılışında misafirleri selamlayan Kadirov, Caharkale’de böylesi bir toplantının yapılıyor olmasının bölge için önemli bir olay olduğunu ifade etti. Rusya edebiyatında Çeçenya’nın önemli bir rol oynadığını iddia eden Kadirov, “Rus dili çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bizim ailelerimizin çoğunluğunda çocuklar okul öncesi yaşlarda Rusça konuşabiliyor. Okullarda, teknik liselerde ve üniversitelerde dersler Rusça okutuluyor, çok sayıda edebi ve bilimsel çalışma yayınlanıyor” dedi.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Kadirov açıklamasında, Lev Tolstoy, Aleksandr Puşkin, Mikhail Lermontov gibi ünlü yazarların en iyi eserlerinin Çeçenya ve Çeçenlerle bağlantılı olduğunu ve hepsinin Çeçenya’ya büyük bir sevgi ve saygı ile yaklaştığını belirtti.