Çeçenya’da Kenhi skandalı bitmiyor

Dağıstan heyetinin Çeçenya’nın Kenhi köyüne yaptığı ziyaretin ardından, Dağıstan Cumhuriyeti başkanı, Calaldinov ailesi için yeni konut bulunması talimatı verdi.

Çeçenya’nın Şaroy bölgesine bağlı Kenhi köyü hala güvenlik güçlerinin gözetimi altında. Kenhililerin ifadesine göre, abluka kısmen kaldırıldı. Fakat polisleri yollarda ve özellikle Dağıstan sınırına yakın yerlerde görmek mümkün. Köylülerin 16 Mayıs’taki sorgusu, sekiz kişinin geçici bir süre yaşamak için Kizlar bölgesine gitmeye karar vermesi ile bitti. Kizlar’a giden kişiler, neredeyse her gün, Ramazan Calaldinov’un nerede olduğu konusunda sorguya çekiliyorlardı.

Güvenlik mensupları, sözde, Ramazan Calaldinov’un evinin yanması olayını araştırmak için geldiler. Çeçenya savcılığı bu olayla ilgili inceleme başlattı. Calaldinov’un bu evin sahibi olmadığı, evi Kizlarlı Abulhan Magomedov’dan kiraladığı tespit edildi. Savcılık, birilerinin evin elektrik sisteminde arıza meydana getirerek evi bilinçli olarak yaktığı ihtimali üzerinde duruyor. Bununla birlikte, kiracıların tazminat almak için evi bilinçli olarak yakmış olabilecekleri de araştırılan konular arasında.

Köylüler, evi kimin yaktığını görmediklerini ve Calaldinov’un yalan söylediğini belirttikleri bir ifade yazmaya zorlandıklarını iddia ediyor. Ayrıca, iddialar arasında, polislerin Kenhili bir taksicinin evini bastığı da var. Bu iddiaya göre, “Polisler, bu taksicinin Caladinov’un ailesini Calaldinov’un emriyle götürdüğünü söylediği bir itiraf yazmsı için zorladılar.”

Resmi olmayan bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde “Dojd” televizyon kanalı muhabirini Kenhi’ye götürdüğü için gözaltına alınmış olan bir başka taksici trafik kazasında öldü. Geçen hafta Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkan vekili ile konuştuktan sonra gözaltına alınan Seidmagomed Nasibov hala serbest bırakılmadı. Halbuki, birkaç gün içinde bırakılacağı söylenmişti.

Köylüler, eğer Kenhi’deki baskı devam edecekse, gençlerin köyü terk etmeyi düşündüğünü söylüyor. Sekiz kişi şu ana kadar geçici bir süre yaşamak için Kizlar bölgesine gitti.

Kenhi’ye 14 Mayıs’ta Dağıstan Cumhuriyeti Hükümeti ve Parlamentosundan bir heyet gitti. Heyette, Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov’un talimatı ile Başbakan Yardımcısı Ramazan Cafarov, Parlamento Başkan Yardımcısı Saidahmed Ahmedov, Yerel İdareler Komitesi Başkanı Bagadur Abasov, Dağıstan Başkanı Danışmanı Süleyman Magomedov ve Novolak bölgesi Başkanı Gaci Aydiyev yer aldı.

Dağıstan Cumhuriyeti Hükümeti resmi sitesinin yaptığı açıklamaya göre, heyet, 14 Mayıs’ta Şaroy köyünde Çeçenya başkanlığı ve hükümeti genel sekreteri İslam Kadirov ile görüştü. Ardından Kenhi sakinleri ile bir toplantı yapıldı. Görüşmeye Çeçenya parlamento başkan yardımcısı Şaid Jamaldayev, Çeçenya İçişleri Bakanı Ruslan Alhanov, Çeçenya başbakan yardımcısı ve Tarım Bakanı Musa Dadayev de katıldı.

Dağıstan Cumhuriyeti başkanlığı ve hükümeti basın sözcülüğüne göre, “2 nolu okulda, köylüler, din idaresi temsilcileri, gaziler derneği başkanı, köy muhtarı, okul müdürünün yaptığı toplantıda, Avarlara yönelik herhangi bir baskı yapılmadı. Onlar hemşerilerinin sıklıkla şikayette bulunmasını kınadılar. Bu şikayetlerin, bölgede gerginlik yaratmak için yapıldığı söylediler. Ramazan Calaldinov’un, 2007 ve 2012’de iki kere yargılandığını, 2010 ve 2011 yıllarında da idari cezaya çarptırıldığını söylediler. Daha sonra heyet üyeleri okulun yakınında toplanan bölge sakinlerinin düşüncelerini dinledi. Onlar, işsizlik, kötü yollar, yeni evlere yerleşim tazminatlarının ödemesinin gecikmesi gibi problemleri dile getirdiler. Bölge yönetimine insanların ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi ulaştırmamış olan eski köy muhtarının ve bölge idaresinin çalışmaları eleştirildi”.

Resmi açıklamada, ayrıca, Ramazan Calaldinov’un evinin yanması olayı ile ilgili geniş çapta soruşturma yürütüldüğü de belirtildi. Dava açılıp açılmayacağına, soruşturmanın ardından karar verilecek.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti temsilcileri, 2016’nın Şaroy Bölgesi Yılı olarak ilan edildiğini açıkladılar. Bu sebeple, Şaroy bölgesinin gelişmesi için bir program hazırlandı. Bu program çerçevesinde altyapı çalışmaları, sosyal yerlerin, yolların inşası ve iş yerlerinin oluşturulması konularına önem verilecek. Bunun dışında yönetim tarafından Avarlara yönelik herhangi bir ayrımcılık olmadığı ifade ediliyor. Bunun delili olarak, Kenhi sakinlerinin yüzde 50’sinden fazlasının belediyede iş sahibi olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Ramzan Kadirov’un emriyle, sosyal ve ekonomik problemlerin etkili şekilde çözülemeyişinden dolayı, Şaroy bölge başkanı görevinden alındı. Çeçenya İçişleri bakanı ise yerel emniyet müdürünü görevden aldı.

Chernovik’in verdiği bilgilere göre, Dağıstan başkanı da “mesele çözüme kavuşturuluncaya kadar Ramazan Calaldinov’un ailesine ev tahsis edilmesi” için talimat verdi.

Dağıstan başkanlığı ve hükümeti basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Calaldinov’un ailesinin konuta ihtiyaç duyup duymadığı araştırılacak. Ayrıca, Çeçenya polisinin Dağıstan heyetine, yanan evi incelemeye izin vermediği de yalanlandı. Basın sözcülüğünün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Heyet üyeleri yanan evi incelemeye gitmek istemedi. Onların ziyaret planında burası yoktu” ifadelerine yer verildi.