Kaçırılan Çeçen şair Betelgeriyev bulundu

Uluslararası Kriz Grubu temsilcileri, Hüseyin Betelgeriyev’in eve döndüğü bilgisini doğruladı. Grup temsilcilerinin ifadesine göre, Çeçen şair feci şekilde darp edildi.

Hüseyin Betelgeriyev’in ailesi, 31 Mart akşamından beri kendisini bulamıyordu. Ailenin ifadesine göre, Betelgeriyev Caharkale’nin Kalinina mahallesindeki evinden “siyah kıyafetli kimliği belirsiz iki kişi” tarafından götürüldü. Betelgeriyev’in eşi Karima 2 Nisan’da emniyete kocasının kaybolduğuyla ilgili dilekçe verdi, 4 Nisan’da ise herhangi bir araştırma yapılmaması sebebiyle şikayette bulundu.

Hüseyin Betelgeriyev 2015’e kadar Çeçenya Devlet Üniversitesi Latince ve Fransızca bölümünde doçent olarak çalıştı. Rusya Yazarlar Birliği üyesi ve Çeçenya’da sadece yazar olarak değil, şair ve şarkıcı olarak da tanınıyor. Ailesi ve yakınları Betelgeriyev’in kaçırılmasının sebebinin, onun sosyal ağlardaki yorumları ve 23 Mart’ta Caharkale’de yapılan anayasa kutlamalarına katılmaması olduğunu söylüyor.

11 Nisan’da Çeçen insan hakları savunucusu Heda Saratova’nın verdiği bilgilere göre, ailesi Betelgeriyev’in eve döndüğünü bildirdi. Ancak, kaybolduğu sürede nerede olduğu hakkında bilgi vermedi.

Betelgeriyev’in eve döndüğü bilgisini Uluslararası Kriz Grubu araştırmacısı Varvara Pahomenko ile Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kafkasya Proje Müdürü Yekaterina Sokiryanskaya da doğruladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği biliglere göre, Varvara Pahomenko, Facebook hesabından, “Hüseyin Betelgeriyev eve döndü, hayatta ama ciddi şekilde dövülmüş. Yine de iyi bir haber” diye yazdı.

Yekaterina Sokiryanskaya da Facebook hesabından, “Evde olduğunu söylüyorlar. Hayatta, ama çok kötü durumda. Buna bile sevinebiliyoruz” diye yazdı.