Calaldinov’un köylüleri Putin’den özür diledi

Çeçenya’nın Şaroy bölgesi Kenhi köyü sakinleri, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e köylüleri Ramazan Calaldinov’un ifadelerinden dolayı özür diledikleri bir mektup gönderdi.

Köy muhtarı Magomed Gaciyev’in ifadesine göre, Putin’e gönderilen mektubun altına Kenhi’deki hemen hemen tüm yetişkinler imza attı.

Gaciyev’e göre, köylüler, Calaldinov gibi düşünmediklerinin bilinmesini istiyor.

Köylüler, mektubunda, “Calaldinov tüm hayatı boyunca kendi köylülerinin çıkarlarına karşı yaşadı. Onun sonradan ortaya çıkan mektupları ve ifadeleri, gelenek ve göreneklerine bağlı olan yakınlarına zarar veriyor. Ama bu adam ortadan kayboluyor ve daha sonra yeni skandallarla ortaya çıkıyor. Ve bu her yıl tekrarlanıyor” ifadeleri yer aldı.

Kenhi sakinleri, “Bundan dolayı, onun siz de dahil olmak üzere ülkemizin üst düzey yetkililerine yazdığı provokasyon içerikli mektuplar bizim şüphelerimizi arttırıyor. Belli ki, onun arkasında, Vatan düşmanları ve ahlaksız insanlar var ve onu Rusya’ya, özellikle Kuzey Kafkasya bölgelerine karşı yürütülen kirli enformasyon savaşında araç olarak kullanıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Mektubu imzalayanların düşüncesine göre, “bu kez, Kenhi köyü yerli halkının tamamıyla politikasından memnun olduğu Çeçenya başkanı Kadirov’a yönelik bir provokasyon var”.

Mektupta, “Üstelik, Ramzan Kadirov başka hiç kimsenin ilgilenmediği ona büyük bir saygı gösteriyor” denildi.

Mektubun sonunda Kenhililer Putin’den “bu durumu büyüten ve yalan haberi toplum içinde yayan medya organlarının da cezalandırılmasını istedi”.

Hatırlanacağı üzere, Ramazan Calaldinov, Mayıs başında Putin’e köydeki yolsuzluk ve bozukluklardan ötürü şikayette bulunmuştu.

6 Mayıs’ta Kadirov Kenhi’yi ziyaret etmiş ve bazı köylülerle konuşmuştu ve onlar Calaldinov’un sözlerini doğrulamışlardı.

Bunun ardından medyada çıkan haberlere göre, Calaldinov’u destekleyen insanlar takip altına alınmıştı. Daha sonra, kimliği belirsiz kişilerin Calaldinov’un evini yaktığı ortaya çıktı.

Kavpoilt’in verdiği bilgilere göre, Rusya devlet başkanı basın sözcüsü Dmitri Peskov, eğer bu haber doğruysa güvenlik organlarının gereken tepkiyi vermesi için bir neden olduğunu açıklamıştı.