Bogus, DÇB kongresi öncesi sorguya çağırıldı

Adam Bogus faaliyetlerine engel olunduğunu açıkladı.

Krasnodar Kray FSB İdaresi, Dünya Çerkes Birliği başkan yardımcısı, Adıgey Cumhuriyeti Adıge Khase Başkanı Adam Bogus’u, DÇB Kongresi öncesinde sorguya çekti.

Kavkazki Uzel’in yaptığı açıklamaya göre, Kırımsk ilçe içişleri idaresi 29 Ekim 2014’de Adam Bogus hakkında Rusya Federasyonu Ceza Kanunun 3. maddesinden (yetki kullanarak büyük rakamda dolandırıcılık yapmak) soruşturma başlattı. Bogus hakkında 2008’de “Krımsk termik santrali” idaresindeki görevi döneminde, hırsızlık ve yolsuzluk yaptığı suçlamasında bulunuldu. Dava kapanmıştı, ancak FSB çalışanının raporuna dayanarak, yetkiyi kötüye kullanma suçlamasıyla yeniden dava açıldı.

Bogus, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Çerkes hareketi için önemli olan zamanlarda, bu şekilde sorguya çağrılmam ilk defa olmuyor” dedi.

Bogus, “Bu dördüncü kez başıma geliyor. Dört defa sorgulandım ve hepsi de de DÇB için önemli programların öncesinde oldu. Mesela, bir keresinde Çerkessk’te DÇB Yönetim Kurulu vardı. DÇB başkanı Sahrokov ile ilgili kritik meseleler gündemde idi. O zaman gece yarısı FSB çalışanları geldi, celp getirdiler, halbuki beni emniyet sorgu hakimi çağırıyordu, ama celbi FSB çalışanları getirdi. FSB yönetim kurulu toplantıları ve 21 Mayıs programı gibi programların öncesinde, her seferinde, akşam eve geliyor ve beni Krasnodar’a çağırıyorlar” dedi. Bogus, sorguların genellikle programa katılımını engelleyecek kadar uzun konuşmalardan ibaret olduğunu söyledi.

Bogus, 18 Eylül’de sorguya çağrıldı. 19 Eylül’de Nalçik’te DÇB 10. kongresi yapıldı. Bogus yaptığı Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “İşin aslı, kongreye katılımımı engellediler. Başkan yardımcısı olarak resmi davetiyem vardı ve kongre delegesiydim. DÇB kongresi öncesi her zaman Khase liderleri ile görüşen Kabardey-Balkar başkanı Yuri Kokov, 17 Eylül günü görüşmek üzere beni de davet etti. Bana başkanlık genel idaresinden resmi mektup gönderdiler. Sorgu hakimine telefon açtım ve oraya gitmemi onaylamasını istedim. Hakim kabul etmedi. Sorgulanmam güya yaptığım yolsuzlukla ilgili ama ben bunun doğrudan toplumsal faaliyetlerimle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şu anda şüpheli statüsünde olan Bogus, kendisine herhangi bir suçlamanın ibraz edilmediğini, hakkında çıkarılan yurt dışına çıkma yasağının ise ceza kanuna aykırı olduğunu ifade etti.

Bogus, “Bu Ceza Mahkemesi Kanuna aykırı. Yurt dışına çıkma yasağı, suç ibrazından sonra uygulanır. Veya eğer ben sanık isem, 10 gün içinde hakkımda suçlamada bulunulması gerekir. Ama Mart’tan beri, hiç kimse hakkımda bir suçlamada bulunmadı. Ama ülkeden çıkmam konusunda yasak var. Bu karara yaptığım itiraz neticesinde, sorgu hakiminin kararı iptal etmesi gerekiyordu. Ancak ben böyle bir başvuruda bulunmadım. Onlar beni bir davanın içine çekmek istiyorlar. Böyle bir şey yapmayı düşünmüyorum. Kanunlar çerçevesine aleyhimde dava açmak mümkün değil” dedi.

Bogus, “Benim güvenlik veya FSB ile hiçbir zaman problemim olmadı. Hiç bir ekstremist ifadede bulunmadım. Ben Khase’de Rusya, vatansever yolunu takip ediyorum ve eğer Adıgeler merkez yönetim tarafından dost, vatansever halk olarak kabul edilirse meselemizin daha iyi çözüleceğini düşünüyorum. Ama Sohrokov ile problemlerim başladığında, bu sorgulamalar da başladı” dedi.

Adıgey, Krasnodar, Karaçay-Çerkes ve diğer bölge sivil toplum adamları, DÇB’de olası bir bölünmenin olabileceği açıklamasında bulunmuşlardı. Onların düşüncesine göre, DÇB Başkanı Hauti Sohrokov tarafından yürütülen politika, birliğin dağılmasına ve politikalarının diasporada Rusya karşıtlığı oluşturmasına neden olacak.