Balkar sürgünü anıldı

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te, Balkar halkının 72. sürgün yıldönümü anma programı gerçekleştirildi.

Anma töreninde Kabardey-Balkar din idaresi temsilcileri 1944’de yaşanan Balkar sürgününde hayatını kaybedenler için dua okudu. Ardından Balkar kültür adamı Kazım Meçiyev’in mezarına hükümet ve parlamento üyeleri, sivil toplum temsilcileri çelenkler bıraktı.

Gençlik sivil örgütü “Elbrusoid”, anıtın yakınındaki alanda anma törenine katılanlara çay, kahve ve lokum (şelame) ikramında bulundu.

Balkarların toplu sürgünleri 8 Mart 1944’de yaşandı. 14 trenle 37.713 Balkar yurtlarından Orta Asya’ya sürüldü. Sürgüne gönderilenlerin yüzde 52’si çocuk, yüzde 30’u kadın, yüzde 18’i erkeklerden oluşuyordu. 13 yıllık sürgünün ardından, 1957’de, Balkarların evlerine dönmesine izin verildi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Balkar halkı sürgününü anmaya binlerce kişi katıldı. Törene katılan Kabardey-Balkar Kültür Bakanı Muhadin Kumahov, “Balkar halkının bu gerçek trajediyi yaşamasının üzerinden 72 yıl geçti. Bugün, ebediyen yabancı yerlerde kalmış olanları bir dakikalık saygı duruşu ile anmaya davet ediyorum” dedi ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

1944 Balkar sürgününü “rejimin korkunç bir suçu” olarak adlandıran Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov, 7 Mart’ta ülke başkanlığı sitesinden yayınladığı mesajında, tüm ülke halkının Balkar halkının acısını paylaştığını ve kanunsuzlukların kurbanı olanların hatırası karşısında saygıyla eğildiklerini ifade etti.