Baçi-Yurt’ta üç köylü tutuklandı

Baçi-Yurt sakinleri, Kadirov ailesi üyelerinin resimlerinin bulunduğu reklam panolarından birinin yakılması olayının zanlısı olarak Çeçenya’nın Baçi-Yurt köyünde yürütülen operasyon esnasında gözaltına alınan üç gencin serbest bırakılmadığını açıkladı.

Vatandaşların ifadesine göre, 28 Kasım’da köyde operasyon başlatıldı ve köylüler gözaltına alındı. Operasyon 29 Kasım’da sona erdirildi.

Umar isimli bir vatandaş, Baçi-Yurt’ta gözaltına alınanların çoğunun gençler olduğunu açıkladı.

Umar isimli vatandaş Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Gözaltına alınanların hepsi Tsentoroy ve Alleroy’daki merkezlere götürüldü. Hemen hepsi serbest bırakıldı, sadece üç genç bırakılmadı. Anlaşılan o ki, bu gençlerin yakma eylemine katıldığı düşünülüyor” dedi.

Gözaltına alınan ve serbest bırakılanlardan biri, ismin vermedi ve polisin köylülere oldukça kaba davrandıklarını açıkladı.

Bu vatandaş, “Gözaltına aldıktan sonra bizi Tsentoroy’daki polis merkezine götürdüler. Orada, Kadirov ailesine ait resimlerin bulunduğu reklam panosunu kimin yaktığını tespit etmeye çalıştılar. Memurlar oldukça kaba davranıyorlardı, özellikle gençlere, hakaret edip tehdit ettiler. Tutuklanan gençlere ne olduğunu şimdilik kimse bilmiyor” dedi.

Yerel insan hakları savunucuları üç gencin halen polisin elinde olduğu konusunda bir bilgiye ulaşamadı. Adının açıklanmasını istemeyen yerel sivil örgüt başkanlarından biri, “Resmi olmayan bilgilere göre, polis Baçi-Yurtlu üç kişiyi gözaltında tutuyor. Baçi-Yurt’taki olaylarla ilgili bilgiler birbirinden farklı, bundan dolayı kesin bir şey söylemek zor” dedi.

Güvenlik organları temsilcileri konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunmayı reddetti. İçişleri ve yönetim organları sitelerinde de Baçi-Yurtluların tutuklandığıyla ilgili henüz bir bilgi yok.