Adıgey’de koruyucu aile sayısı arttı

Adıgey’deki yetim çocukların yüzde 95’i koruyucu ailelere verilmiş durumda.

Adıgey Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, son zamanlarda Adıgey’de koruyucu ailelerinin sayısı oldukça arttı. Bu sebeple, yetimhanelerdeki yetim çocuk sayısında da azalma görüldü.

Bilgileri devlet çocuk veri bankasında bulunan yetim çocukların sayısı yüzde 26 azaldı. 1 Ocak 2015’de veri bankasında 87 çocuk varken 31 Mart 2016’da çocuk sayısı 69’a düştü.

Adıgey Eğitim Bakanlığı, konuyla ilgili, “Biz her çocuğun durumunu takip ediyoruz ve çocukları aileleri belirli bir eğitim sürecine soktuktan sonra onlara veriyoruz. Şu anda, 47 kişi bu kurslara devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Adıgey’de şu anda 1269 yetim ve ailesinin bakımından mahrum çocuk yaşıyor. Bunların 543’ü himaye altında, 455’i koruyucu ailede, 202’si evlatlık alındı.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, Eğitim Bakanlığı temsilcisi açıklamasında, “Adıgey’de koruyucu aileler için bazı sosyal destekler mevcut. Bu devlet yardımları sayesinde, okul öncesi ve okul çağındaki yetim çocuk sayısında azalma görüldü. 2011’de yatılı okuldaki yetim çocuk sayısı 65 iken şimdi bu sayı 12. Bunların 4’ü 2016’da mezun olacak” deniliyor.