Abhazya’dan Donetsk ve Lugansk cumhurityetlerine destek

Abhazya Cumhuriyeti milletvekilleri yayınladıkları mesajda “Bugün, Ukrayna hükümetinin ablukası altında bulunan Donbass’ın dış dünya ile tüm ilişkisi kesilmiştir. Abazalar savaşın tüm zorluk ve sıkıntısını omuzlarında taşıyan insanların yanında durmalıdır” denildi.

Milletvekilleri “Abhazya Cumhuriyeti devlet başkanı ve tüm milletvekillerini Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyetinin bağımsızlıklarını tanımaya çağırıyoruz” dedi.

Milletvekilleri, Ekho Kavkaza’ya yaptığı açıklamada, bir yıldır Kiev’deki darbe hükümetinin Donetsk ve Lugansk vatandaşlarına yönelik baskılarını izlediklerini söyledi. Ayrıca, tüm suçu evini, ailesini ve anadilini korumak olan sivil vatandaşlara yönelik kanlı operasyonların uluslararası hukuk ve evrensel insan haklarına aykırı olduğunu belirttiler.

Abhazya’nın bu iki devleti tanımasının, Abhazya’nın kendisinin diğer devletler tarafından tanınmasına engel olmayacağını belirten milletvekilleri “Abhazya’nın güçlü bir devlet olma yolunda ne kadar büyük zorlukları yaşadığını hepimiz biliyoruz. Rusya Federasyonu’nun 2008’de bizi tanıma kararını ne kadar gurur ve memnuniyetle karşıladığımızı hatırlıyoruz” dedi.