Abhazya’da Siyasi Danışma Konseyi toplantısı

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raul Hacimba, devlet başkanlığı bünyesinde kurulan Siyasi Danışma Konseyi’nin çalışmaları hakkında konuşmak üzere, siyasi partiler ve STK yöneticileriyle bir toplantı yaptı.

Devlet başkanının kararı ile onaylanacak olan Konseyin yönetim kurulu üyeleri müzakere edildi. Ayrıca görüşmeye katılanlardan bir kısmının önerisi üzerine, konseyin etkinliğinin ve temsiliyetinin arttırılması konusu yeniden görüşüldü.

Devlet Başkanı Hacimba, “Siyasi danışma konseyi parlamentonun veya Sivil meclisin yerine geçmeye yönelik bir yapı değil. Önemli olan, devlet organlarının siyasi parti ve sivil birliklerle uyumlu ve etkili bir şekilde hareket edebilmesidir. Bu, yürütmenin toplumsal mutabakata dayalı, daha esaslı ve kaliteli kararlar almasına yardımcı olacak bir geri bildirim mekanizmasıdır” dedi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Hacimba, görüşmede, bazı muhalif örgütlerin milli menfaatler yararına yapılan tartışmalara katılmıyor olmasından dolayı üzüntüsünü dile getirdi. Devlet Başkanı Hacimba, yakında, Siyasi Danışma Konseyi yönetim kurulunu onaylayan kararı imzalayacak. Ardından istişareler ve danışma organının ilk oturumu yapılacak.


Yorumlar
  1. Saim Tuc Bic-ra

    Aphazya’yı yöneten ve yönetecek olanlar, Türkiye’deki kötü miras (Tek adam ve baş olma) sevdasına kapılmamalı ve mutlaka kadro (ekip) çalışması yapmalıla! Kendi kültürel gelişimi üzerine yapılandırılamayan “Cumhuriyet Devleti ve Demokrasi” eğreti olur. Onun için herhalükarda “Rejimi kontrol edecek bir mekanizma geliştirilmelidir!” Bu oluşum hem hükümete ve hemde muhalefete karşı gereğinde tavır oluşturabilmelidir. Sayın Hacımba’nın düzgün bir yönetim için gayret sarfettiği görülmektedir. Başarılar ve kolaylık diliyorum.