Abhazya’da Petrol Arama Çalışmalarında Sorun

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raul Hadjimba, Cuma günü, “Interfax”  “Интерфакс”, Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Abhazya, Rus Petrol Şirketi “Rosneft” “Роснефть” ile olan petrol anlaşmaları çerçevesinde hareket etmek niyetinde olduğunu belirtti.

Raul Hadjimba “Abhaz toplumu içerisinde olası petrol aramaları hakkında bazı endişeler bulunmaktadır. Bu durum, Abhazya için gerçek anlamda yeni bir sorun, aynı zamanda da geleneksel ekonomimizin temeli olan turizm ve subtropikal tarım üretimine, ekolojiye etkisi nedeni ile toplum duyarlı bulunmaktadır” dedi.

Raul Hadjimba “Bundan dolayıdır ki, Abhazya karasuları içerisinde petrol üretimi üzerinde, toplumda sık sık halk oylaması yapılması konusunda düşünceler belirtilmektedir. Parlamento üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşları, geçenlerde yasalarda konu hakkında düzenleme yapılması ile ilgili önerilerde bulundular” dedi.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı, “Fakat, toplumun korkularını yatıştırmak için bu konunun detaylı olarak ele alınması gerekmektedir. Bunun içindir ki, parlamento, petrol üretimi ile ilgili umutların incelenmesi amacı ile bir komisyon oluşturmalı ve petrol aramaları ve jeoloji çalışmaları ile ilgili kanunun değiştirilmesi yoluna gidilmemelidir” dedi.

Hadjimba “Bizler, devletin çevre düzenlemeleri ve diğer alanlardaki çıkarları doğrultusunda, gerekli kontrol mekanizmalarını oluştururken, Rus Petrol Şirketi “Rus Petrol” “Роснефть”, ile var olan anlaşmalar çerçevesinde çalışacağız. Parlamento komisyon çalışmalarının, Abhazya ve Rusya ortaklığında halklarının çıkarları doğrultusunda sorunun çözümü için çalışacağını umuyoruz” dedi.

“Rusneft”, “Роснефть” Petrol Şirketi, daha önce, petrol üretimi ile ilgili olarak parlamentoda yapılacak olan görüşmeler ve olası halk oylaması için Abhazya Cumhuriyeti’nde ki tüm projelerini geçici bir süre durdurmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

http://www.interfax.ru/world/457379

Kaynak:   http://abkhazinform.com/

www.abhazyam.com