Yolsuzluk endeksinde Rusya çok gerilerde 

Transparency International (Uluslararası Şeffaflık Örgütü) 2014 yolsuzluk endeksini yayınladı. Gürcistan 50, Ermenistan 94, Azerbaycan 126 ve Rusya 136. Sırada yer aldı. 

 

Transparency International’in 2013 endeksinde Azerbaycan, Rusya ile birlikte 127. sırada, Ermenistan yine 94. sırada, Gürcistan ise 55. Sırada yer alıyordu. 2014’de 50. sırada yer alan Gürcistan, 52 puanla ortalama puanı 33 olan ‘Batı Avrupa ve Orta Asya’ bölgelerine göre daha iyi durumda.  Aynı bölgede bulunan Rusya ise Nijerya, Lübnan, Kırgızistan, İran ve Kamerun ile 136. sırayı paylaşıyor. Genel sıralamada ilk üç sırayı alan Danimarka, Yeni Zelanda ve Finlandiya yolsuzluğun en az görüldüğü ülkeler. Listenin sonunda Kuzey Kore ve Somali yer alıyor.

 

Yolsuzluk algısı endeksi, 175 ülkede devlet kademelerindeki yolsuzluk seviyesi ile ilgili araştırma sonuçlarına dayanıyor. Transparency International başkanı Hose Ugas sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde “2014 yolsuzluk algı endeksi gösteriyor ki, liderler ve üst düzey yetkililer kendi şahsi çıkarlarını sağlamak için yönetimi kötüye kullandıklarında ekonomik kalkınma mümkün olmuyor, yolsuzluğa karşı gayretler ise sonuçsuz kalıyor” ifadesine yer verdi. 

Ajans Kafkas