İşkence Karşıtı Komite: “Yabancı örgüt” statüsünde  çalışmayız 

Rusya Adalet Bakanlığı, İşkence Karşıtı Komite’yi “yabancı örgüt” statüsüne soktu. İnsan hakları savunucuları gerekirse örgütü lağvederiz ama bu isim altında çalışmayız diyor. 

 

16 Ocak 2015 gecesi Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı sitesinde, Nijni Novgorod merkezli bölgeler arası sivil toplum örgütü İşkence Karşıtı Komite’nin “yabancı acente” fonksiyonunu yerine getiren, sivil toplum örgüt siciline alındığıyla ilgili bir açıklama yayınlandı. Yurtdışından finans desteği alan ya da yurtdışı bağlantılı tanımlaması için kullanılan “yabancı acente” ifadesi Rusça’da aynı zamanda “yabancı ajan” anlamına geliyor ve pratikte fişleme amaçlı kullanılıyor.

 

İşkence Karşıtı Komitenin Başkanı İgor Kalyapin konuyla ilgili olarak Novaya Gazeta’ya şu açıklamada bulundu: “Emniyetteki işkence olaylarını,  soruşturma komitelerinin bu olayları iyi araştırmadığını topluma açıkça anlattığımız ve yönetimi bilgilendirdiğimiz için, yabancı ajan olarak itham ediliyoruz. Hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Olumsuz bir sonuç çıkması halinde, örgütümüz lağvedilecek, ancak bizler insan haklarını savunma faaliyetlerine devam edeceğiz. Tahkir edici “yabancı ajan” statüsü altında çalışmak bizim için kabul edilemez”.

Ajans Kafkas