Zelimhan Hangoshvili cinayetinde FSB izi

24 Ağustos günü Berlin’de camiye giderken bir Rus tarafından öldürülen Hangoshvili’nin cinayet zanlısının, FSB’ye hizmet ettiği ve Moskova’da da bir kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Cinayet sonrası Almanya’da Vadim Sokolov adına taşıdığı belgelerle tutuklanan zanlının, aslen Rusya’nın Karelya nüfusuna bağlı Vadim Krasikov olduğu belirlendi.

Daha önce Moskova ve Karelya’da iş adamlarını öldürme suçlarından arananlar listesinde bulunan Krasikov’un, FSB Vımpel özel kuvvetlerine hizmet ettiği belirtiliyor.

Federal arama listesinde yer alan Krasikov 2015 yalında İnterpol’un listesinden de silindi ve bütün suçlamaları düşürüldü. Kısa süre sonra da Vadim Sokolov adına yeni bir pasaport aldığı aktarıldı.

Dosyayı inceleyen ekip zanlının daha önce işlediği cinayetlerin de aynı şekilde olmasına dikkat çekti. İşlediği cinayetleri bir bisiklet üstünde işliyen zanlı olay yerinden aynı şekilde bisikletle uzaklaşıyor.

Alman Cumhuriyet Başsavcılığı, Zelimhan Hangoshvili cinayetinde Rus yetkililerin kiralık katil kullanmış olabileceklerinden şüphelenmiş ancak Moskova hiçbir şekilde açıklamada bulunmamıştı.

Almanya olayın geliştiği aynı gün iki Rus büyükelçiyi Rusya’ya geri gönderdiğini açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel Çarşamba günü NATO zirvesinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın soruşturmayla ilgili açıklama ve işbirliği yapmadığı belirterek, diplomatları kovmaya karar verdiklerini belirtti. Reuters geçtiği haberinde, Putin’in konu hakkında bir toplantı yapacağını ve açıklama yapacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise Rusya aleyhindeki yapılan tüm iddiaları reddetti.

Hatırlanacağı üzere Çeçen komutan Zelimhan Hangoshvili, 24 Ağustos günü Berlin’de camiye giderken Vadim Krasikov tarafından öldürülmüştü.

Kaynak: KR