Zakayev’den Berlin’deki Çeçen cinayetiyle ilgili açıklama

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, 23 Ağustos Cuma günü Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşanan Çeçen cinayetiyle ilgili açıklama yaptı.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından Türkçe’ye tercüme edilen açıklamada, Berlin’deki cinayetle daha önceki Çeçen cinayetlerinin benzerliği vurgulandı:

“23 Ağustos 2019 günü Berlin’deki bir parkta yeni bir siyasi suikast daha gerçekleştirildi. Hedef, Çeçen mülteciZelimhan Hangoshvili’ydi. Zelimhan Hangoshvili’nin ulu orta gündüz vakti ve görgü tanıklarının önünde katledilmesi; Ocak 2009’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da siyasi mülteci Umar İsrailov’un öldürülmesi, Mayıs 2013’te Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün katledilmesi olaylarıyla benzerlik göstermektedir. Aynı şekilde, Mart 2018’de İngiltere’de Sergey ve Julia Skripal’ın sinir gazıyla zehirlenmesi olayı da Rusya’nın ilan ettiği yeni savaşın sadece bir başlangıcıydı.”

Rusya’nın benzer cinayetleri sadece Çeçenler için değil aynı zamanda Türk ve Rus vatandaşları için de gerçekleştirdiği, “Sürgünde faaliyet gösteren Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, Rusya’da kurulan suç rejiminin tehlikeleri hakkında defaatle uluslararası kamuoyunu uyarmıştı. Bilindiği üzere, Temmuz 2006’da Rusya Federasyonu’nda kabul edilen bir yasa ile Rus istihbarat servislerinin Rusya dışında operasyonlar gerçekleştirmesine olanak sağlandı. Çeçen İçkerya Cumhuriyeti eski Devlet Başkanlarından Zelimhan Yandarbiyev’in Katar’da, Aleksander Litvinenko’nun Londra’da, Çeçenya vatandaşı İslam Canibekov’un İstanbul’da ve pek çok diğer ismin değişik yerlerde katledilmesinin ardında hep Rus istihbarat servislerinin gerçekleştirdiği terörist eylemler yatmaktadır.” ifadeleriyle açıklandı.

Alman yetkililerin suçluları adaletin önüne çıkarması gerektiği, “Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Hükümeti, ÇİC vatandaşlarının hayatlarının uluslararası toplumun ekonomik ve siyasi çıkarları doğrultusunda ucuz bir pazarlığa dönüştürülmesi şeklindeki utanmaz ve acımasız uygulamayı kabullenmeyi şiddetle reddetmektedir. Alman devlet makamlarının Zelimhan Hangoshvili’nin katledilmesi emrini verenleri ve suikastta parmağı olan herkesi adaletin önüne çıkarmak için elinden geleni yapacağını ümit ediyoruz. Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Hükümeti ayrıca Avrupa Birliği’nin tüm üye ülkelerinin yetkililerine Çeçen sığınmacılara mültecilik hakkı tanımalarını istiyoruz ve ülkelerinde ikamet eden Çeçenlerin güvenliklerini garanti ederek, Çeçenleri şiddet ve cinayet eylemlerine karşı korumak için azami çabayı göstermeye davet ediyoruz.” ifadeleriyle vurgulandı.

Kaynak: ÇCİTFK