Vladikavkaz’da ölüm kusan fabrika

Kuzey Osetya ve İnguşetya’da vatandaşlar Vladikavkaz’daki yüz yıllık metalürji fabrikasını yakalandıkları ölümcül hastalıkların sorumlusu olarak görüyor.

Kuzey Osetya ve komşu İnguşetya’da binlerce vatandaş her yıl ölümcül hastalıkların kurbanı oluyor. Kafkasya’nın iki cumhuriyetinde vatandaşlar ölümlerin sorumlusu olarak Vladikavkaz yakınlarındaki fabrikayı görüyor; afiş ve pankartlarıyla “Yaşamak İstiyoruz”, “Bizi ve Gelecek Nesillerimizi kurtarın”, “Çocuklarımızı Kaybetmek İstemiyoruz” çağrısında bulunuyorlar. Elektrotsink metalurji fabrikası yüz yıllık çalışması boyunca uzmanların iddiasına göre Oset ve İnguşlarda genetik arızalara neden oldu.

Her gün büyük oranda ağır metal atık çıkaran, binlerce insanın onkolojik ve daha başka bir çok rahatsızlıklarına neden olan fabrika Kuzey Osetya Cumhuriyetinde “ölüm fabrikası” olarak adlandırılıyor. Bazı gelişmiş ülkelerde kadmiyum üretimi çok tehlikeli olduğu için yasak. Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da ise bu metallerin oranı normalin on kat üzerinde. Küçük bir rüzgarla zehirli bulutlar bütün Osetya ve İnguşetya’yı kaplıyor.

OnKavkaz haber-analiz sitesinden Marianna Sviridova’nın araştırması fabrikanın inşa edildiğinden beri modernize edilmediğini ortaya koyuyor. Sık sık tekrarlanan kazalar ve arızalardan dolayı havaya yoğun miktarda zehir bırakılıyor. Hükümetlerin uzun yıllardır devam ettirdiği görmezden gelme hali Osetya, İnguşetya ve hatta Kabardey-Balkarlı vatandaşların topluca ölümüne neden oluyor.

Vatandaşların ifadelerine göre, iktidar insanların sessiz ve sistematik ölümüne göz yumuyor. Vladikavkaz savcılığı Elektrotsink ile ilgili davalar açtı, fakat hepsi hızlı bir şekilde kapatıldı.

Sonunda Osetya’da güçlü bir sivil protesto dalgası oluştu. Aktivistler düzenli olarak halkı mitinglere davet ediyor. Bunun için ekocid.livejournal.com blogu açıldı. Doktor Aşemez Hadikov düzenli olarak okuyucularını yürüyüşler, konferanslar veya fabrika atıklarıyla ilgili yeni gelişmelerden haberdar ediyor.

elektrosink-protest